CSDEPL
Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Search

Kopic farmhouse

Bohemian Paradise

Kacanovy 64
Kacanovy, 511 01

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

This fabulous timbered house was built at the beginning of the 19th century in the place of a previous old building. In front of it, there is an equestrian sculpture of St. George made by a folk artist in 1826. It is situated in the middle of the forest, on the platform of Hruboskalsko, and is considered one of the best known monuments of folk architecture in Český Ráj.
 
 

The Kopicův Statek (Kopic Farmhouse) is situated on the platform of Hruboskalsko, 1 km to the south from Valdštejn, near Kacanovy. The house was built in 1787 by Jiří Jiroš, a farmer. Vojtěch Kopic, one of the later owners, was interested in national history and was a keen lay artist. During the Second World War, he was helping with renovation work on an old cottage, and a neighbour - stonemason - taught him to cut stones. From the forties until the time he died, Vojtěch Kopic then carved relief sculptures in the rocks, depicting heroes and events from our history (St. Wenceslas, Jánošík, Duchess Libuše) and nature motifs.

The Kopicův Farmhouse is considered one of the most remarkable monuments of folk architecture in the Jizera region.

 
Bohemian Paradise Association © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load