CSDEPL
Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Search

Lookout Tower on the top of Smrk

Jizera Mountains

Nové Město pod Smrkem, 463 65

Web:www.nmps.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

The first lookout tower on the top of Smrk, the highest mountain of the Czech part of the Jizerské Hory 1124m, was built in 1892.
 
 

The tower was built on order by citizens of Nové Město pod Smrkem. The implementation of the project was left to Mr Fritsch, a carpenter, who had to deal with the fact that no tall and long enough trees were available on the top of Mount Smrk. The tower, height 25 m, was made of wood. First, it was put together in the valley: after that, it was taken to pieces and transported to the top of the mountain. The whole action was completed in 7 weeks. Later, a chalet was added to provide overnight accommodation.

The tower was carefully maintained and was operated for an unbelievable fifty years. It was heavily damaged during the war and the torso of the tower collapsed at the beginning of the fifties. The following period was not a good time for development of lookout towers. The effort to build a new tower made by local people was not successful until the nineties: in mid August 2003 the construction of a new tower made of steel commenced. The new lookout tower was opened on 21 September 2003.

Opening hours

all months all the days of the week -

SMRK výhled z rozhledny, author: Matyáš Gál
 
SMRK výhled z rozhledny, author: Matyáš Gál
SMRK výhled z rozhledny, author: Matyáš Gál
Rozhledna Smrk, author: Matyáš Gál
SMRK výhled z rozhledny, author: Matyáš Gál
Rozhledna Smrk, author: Míra Chmela
Rozhledna Smrk, author: Míra Chmela
 
 
Bohemian Paradise Association © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load