ENDEPL
Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Vyhledávání

Kam můžete ze Železného Brodu vyrazit na zajímavý výlet?

Český ráj

Ze Železného Brodu lze na výlet vyrazit všemi směry, záleží jen na vás, která cesta a jaký cíl vás zaujme.
 
 

Směr Bozkov: Jak již sám název napovídá, cílem jsou Bozkovské dolomitové jeskyně. Ze Železného Brodu se vydáte po asfaltové silnici na levém břehu řeky Jizery proti proudu řeky (červené turistické značení). Doporučujeme zastávku ve vodáckém kempu Paraplíčko, kde se můžete pokochat pohledem na řeku deroucí se mezi kamením, poté pokračovat až na Spálov, bčerstvit se v restauraci Hotelu Pod Spálovem a prohlédnout si unikátní stavbu malé vodní elektrárny z 20. let minulého století, která je sice průmyslovým objektem, ale také zajímavým uměleckým dílem. Ze Spálova můžete pokračovat buď autem dále po silnici do Bozkova, nebo se můžete vydat po červeném značení na příjemnou procházku lesem Palackého stezkou a odbočením¨přes modré značení až k Bozkovským dolomitovým jeskyním.

Směr Jablonec nad Nisou: Pokud se vydáte tímto směrem, doporučujeme zastavit se ve výletním areálu Pěnčín. Nejenže se zde dá výborně občerstvit v restauraci s posezením na zahrádce, ale zároveň si zde můžete prohlédnout kozí farmu, výrobu a broušení drahých kamenů nebo se nechat odvézt výletním vláčkem do areálu doktora Kittela nebo až na rozhlednu Černá Studnice a zpět.

Směr Turnov: Směrem na Turnov se zastavte v obci Malá Skala, často nazývanou perlou Českého ráje, která vám kromě příjemného koupání v řece Jizeře nabídne i výchozí místa pro řadu turistických cílů.

Směr Koberovy: Pokud Železný Brod opustíte tímto směrem, můžete po červeném značení Zlaté stezky Českého ráje dojít do Besedických skal a projít si útvar pískovcových skal Chléviště nebo přes Hamštejnský hřeben dojít na rozhlednu Kozákov, případně se vydat po modrém značení na zříceninu hradu Rotštejn.

Železný Brod
Železný Brod
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load