ENDEPL
Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Vyhledávání

Valdštejnská lodžie

Český ráj

Sedličky
Jičín, 506 01

GSM:+420 608 269 296
E-mail:jiri.vydra@volny.cz
Web:https://valdstejnskalodzie.cz/
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Po stopách Albrechta z Valdštejna  Za pověstmi Českého ráje - Vandrovní místo

Velkoryse pojatý areál Lodžie spojený s lipovou alejí.
 
 

Valdštejnská lodžie je unikátní raně barokní památka v blízkosti města Jičína, kterou nechal v letech 1627-1632 stavět vévoda Albrecht z Valdštejna po italském vzoru. Do okolí se otevírá mohutnými arkádami s velkolepou terasou. Patří do rozsáhlejšího komplexu, který dnes kromě ní tvoří také dvůr s hospodářskými budovami a rozsáhlý park Libosad s grottou.

Celý areál se nachází na úpatí malebného čedičového kopce Zebína. Je součástí Valdštejnovy barokní komponované krajiny – navržené krajinné osy, spojující sakrální stavby, krajinné dominanty a město Jičín. Z Jičína do Lodžie vede čtyřřadá lipová alej, která je dlouhá téměř dva kilometry.

Stavba, do jejichž pater mělo vést monumentální elipsovité schodiště, byla se svým okolím zřejmě určena k pořádání různých slavností.

V rozsáhlém parku byly vysázeny vzácné rostliny, byly tu budovány grotty, kašny i veliká vodní nádrž.

Valdštejnská lodžie měla být pýchou celého krajinného celku, ale bohužel se smrtí vévody skončila i realizace okázalého a nadčasového snu.

Celý tento projekt tedy nebyl nikdy dokončen ani pochopen. Nevhodné stavební úpravy a také následná devastace zapříčinily to, že Lodžie byla dlouhodobě vnímána jako nevyužitelná a neekonomická zchátralá stavba.

KULTURNÍ IMAGINÁRIUM je neobvyklý koncept oživování Valdštejnské lodžie, který vychází ze skutečnosti, že stavba nebyla nikdy dokončena. To, že Valdštejnův projekt zůstal v mnoha aspektech nenaplněným snem, je velkou inspirací stávajícímu týmu sdružujícímu se kolem  památky. Ten vytváří již několik let z tohoto mimořádně působivého místa kulturně-komunitní centrum, které se stává zároveň nezávislou kreativní platformou města. Toto místo je inspirativní pro širokou škálu umělecké činnosti. Jeho vzdálenost od centra města je výhodou pro systematickou tvůrčí práci a organizování netradičních projektů. Zároveň je zajímavým místem pro realizaci originálních rodinných akcí a vzdělávacích aktivit v netradičních prostorech.

KULTURNÍ IMAGINÁRIUM, se krom pořádání koncertů, představení, přednášek, projekcí a workshopů, zaměřuje na autorské akce, při kterých využívá unikátní prostory a nezaměnitelnou atmosféru historické stavby. Např. v projektu Netradiční oživování tradic je snahou přiblížit nekonvenčním způsobem tradice a vytvářet živou kulturu ohleduplně vůči památce a historii. V rámci tohoto projektu probíhají pravidelně akce: ČARODĚNÍ – magický den pro celou rodinu, SLAVNOST STROMŮ – rodinná akce v rámci mezinárodního dne stromů, DIVOVÁNOCE – netradiční adventní akce s neobvykle pojatým živým betlémem, atd.

 

CAFÉ LOGGIE

Stylová kavárnička v západní části Čestného dvora slouží od roku 2015 jako pokladna, obchůdek, lehké občerstvení návštěvníků lodžie a komorní prostor pro posezení.

Občerstvit se hosté mohou nejen v areálu Lodžie, ale mohou si vzít např. kávu s sebou. Je zde Wi Fi připojení a tak návštěvníci mohou pracovat či jinak využívat svůj notebook.

Součástí kavárny je i skromná knihovnička, která nabízí vybrané tituly, jež jsou k zapůjčení jak ke čtení v kavárně, Čestném dvoře, ale i v parku, kde se můžete v klidu oddat čtení.

V neposlední řadě je tento prostor komorním klubem, kde se konají malé koncerty, přednášky, čtení a další kulturní akce. 

Kontakt do kavárny: +420 606 516 942 , mail: cafe@valdstejnskalodzie.cz
Provozovatelem kavárny je o.p.s. Valdštejnská lodžie- kulturní imaginárium IČ: 02346915,
Jičín - Sedličky 4, 506 01.

Rezervace na kulturní akce a jiné na čísle +420 733 746 629.

PROHLÍDKA S PRŮVODCEM

Historii areálu i velké plány Albrechta z Valdštejna s Jičínem vám mohou přiblížit komentované prohlídky s průvodcem. Ty se uskutečňují v dubnu, květnu, červnu, září a říjnu od 13:00 do 18:00 o víkendu a ve svátek, v červenci a srpnu každý den od 10:00 do 18:00. Stručnější výklad může na požádání a podle možností poskytnout i personál Caffé Loggie.

Skupiny objednané mimo běžnou otevírací dobu:
Skupina do deseti osob - 500 Kč
Skupina nad deset osob: Dospělí - 50 Kč
Děti, studenti, senioři, ZTP, ZTP/P - 40 Kč
Pedagogický doprovod a doprovod osob se ZTP/P - neplatí

Otevírací doba

Leden - Duben Čt 13:00 - 18:00
13:00 - 18:00
So - Ne 10:00 - 18:00
Květen - Září Po - Čt 10:00 - 18:00
10:00 - 20:00
So - Ne 10:00 - 18:00
Říjen - Prosinec Čt 13:00 - 18:00
13:00 - 18:00
So - Ne 10:00 - 18:00

Po domluvě na telefonu 608 269 296 je možno Valdštejnskou lodžii navštívit i mimo uvedenou otevírací dobu.

Vstupné

Poznámka:Vstupné je dobrovolné

Související články

Valdštejnská lodžie, autor: jan špelda

Služby a vybavení: parkoviště, stání na kola, vstup se psy Církevní památky: ostatní

Valdštejnská lodžie, autor: jan špelda
Lodžie, autor: Jan Frýba
Valdštejnská lodžie, autor: MIC
Lodžie, autor: Jan Frýba
Valdštejnská lodžie a park Libosad, autor: archiv KHK
Valdštejnská lodžie - interiér, autor: jan špelda
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load