ENDEPL
Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Vyhledávání

Za sedmero rybníky a sedmero lesy stojí zámek kdesi…

Český ráj

Pohodový výlet zvlněnou krajinou má délku 33 km. Vede z Dolního Bousova na Staré Hrady, do Sobotky a zpět do Dolního Bousova.
 
 

Dolní Bousov – Vlčí Pole (modrá pěší – 3 km) – Zelenecká Lhota (nezn. silnice – 6,6 km) – Staré Hrady (nezn. sinice – 9,9km) – Sedliště (zelená pěší, nezn. cesta – 11,5 km) – Batín (červená pěší – 15,3 km) – Příchvoj (neznačeno – 16,9) – Samšina (4364 – 22,2 km) – Šalanda (4364 – 24 km) – Sobotka (neznačeno – 27,1 km) – Dolní Bousov – (8161 – 33,2 km)


MAPA

DOLNÍ BOUSOV 

Město na jižním okraji Českého ráje má empírovou radnici, pozdně barokní kostel sv. Kateřiny a rekonstruovanou barokní faru, která vznikla přestavbou původního loveckého a rybářského zámečku Černínů. Dnes v ní sídlí knihovna a informační centrum. Na náměstí stojí Mariánský sloup z 18. století. V létě je v provozu městské koupaliště. V okolí se nacházejí pozůstatky někdejší soustavy 30 rybníků, z nichž Červenský o rozloze 39 ha je druhým největším v Českém ráji. Možnost nákupu a stravování.

VLČÍ POLE

Za vlády Lobkoviců zde přestavbou tvrze vznikl renesanční zámek. V 19. století byl empírově upraven, avšak pozdější úpravy zcela potlačily charakter stavby. K zámku přiléhá rozsáhlý park se vzácnými dřevinami, třemi altány a sochou Merkura. V současnosti je zámek veřejnosti nepřístupný, sídlí zde domov seniorů.

ZELENECKÁ LHOTA

Na levé straně silnice ze Zelenecké Lhoty do Libáně stojí v poli u torza pomníku dva impozantní chráněné jírovce. Místo je přirozenou vyhlídkou s dalekým rozhledem. Nejvzdálenějším horizontem je na severu hřeben hory Tábor s pozadím Krkonoš a Sněžky, na východě hřeben Zvíčiny s polabskými lesy a na jihu s Železnými horami a vrchem Kaňk.

Hrad a zámek STARÉ HRADY

K původně gotickému hradu, na jehož stavbě se zřejmě podílela huť Petra Parléře, byl později přistavěn renesanční zámek s rozsáhlým podzámčím. Dodnes se zde dochovala renesanční figurální sgrafita a gotická kaple se vzácným renesančním oltářem. V roce 2008 byl objekt po opravách nově otevřen veřejnosti a nabízí tři prohlídkové okruhy určené především dětem.

SAMŠINA

V obci stojí barokní kostel sv. Václava z konce 18. století a dřevěná zvonice.

SOBOTKA 

Malebné městečko Sobotka je významným turistickým centrem s významnou historií a kulturní tradicí. Ve městě se nachází množství historických staveb nejen lidové architektury (Šolcův statek, Gansův dům ad.), ale i klasicistních a funkcionalistických. Na náměstí stojí rodný dům a Muzeum Fráni Šrámka, kde dnes sídlí informační centrum. Za návštěvu stojí i mohutný chrám sv. Maří Magdaleny z konce 16. století. Od roku 1991 je v Sobotce umístěna skulptura Dům pod půlměsícem (La casa sotto la luna) italského umělce Claudia Parmiggianiho, která je součástí jeho širšího projektu tvořeného dalšími třemi stavbami ve Francii, Itálii a Egyptě. Na okraji města, směrem k hradu Kost, leží sobotecký hřbitov s hroby významných soboteckých rodáků, například básníků Fráni Šrámka a Václava Šolce. Nad hřbitovem v lesoparku stojí lovecký zámek Humprecht. Pod zámkem najdete městské koupaliště a kemp. Ve městě je možnost ubytování, stravování i nákupů. Na začátku července se v Sobotce koná festival českého jazyka, řeči a literatury Šrámkova Sobotka, v druhé polovině srpna pak Sobotecký jarmark a festival řemesel.

Hrad a zámek Staré Hrady
 

Přístupnost pro nevidomé - brailovo písmo: wellness využití (zánaly, vířivka, masáže atd)

Hrad a zámek Staré Hrady
fara, Dolní Bousov
Kostel sv. Kateřiny, Dolní Bousov
Staré Hrady
Sobotka
fara Dolni Bousov
Hrad a zamek Stare Hrady
Šolcův statek, autor: Pavel Charousek
Šolcův statek, autor: Pavel Charousek
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load