ENDEPL
Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Vyhledávání

Lomnická procházka po stopách uměleckých slohů

Český ráj

Malou učebnici historie stavitelských slohů ukrývá ve svém nitru Lomnice nad Popelkou, malebné město na úpatí poutní hory Tábor.
 
 

Každému, kdo se pustí do jejího „studia“, poskytne nejen nezbytné ponaučení, ale také příjemnou kratochvíli při seznamování s neopakovatelným duchem přívětivého městečka. Stačí se jen vydat na procházku po památkové rezervaci v jeho samém srdci, na Husově náměstí a v blízkém okolí, a poznávat pověstný um a dovednost dávných stavitelů a řemeslníků.

Doslova na každém kroku narazíte na skvostné umělecké dílo. Před vašima očima defiluje Zámek – barokní přestavba sídla na místě původní gotické tvrze; radnice ve stylu francouzské neogotiky; barokní kašny; secesní pomník Mistra Jana Husa; mariánský morový sloup; dřevěná hřbitovní zvonice stará bezmála tři a půl století; secesní Bártova vila; barokní kostel sv. Mikuláše z Bari; Karlovské náměstí s roubenými chalupami, zdobenými bohatě vyřezávanými štíty, tzv. lomenicemi; muzeum v neoklasicistním Šlechtově Hrubém domě s bohatými expozicemi včetně národopisné a s dobově zařízenými interiéry nebo budovy Tylova divadla a spořitelny z 20. let minulého století.

S jejich bližší historií se můžete seznámit v průvodci, který nabízí Turistické informační centrum, po městě vás po domluvě provedou také pracovníci lomnického muzea. Pokud vyrazíte sami, se snadnější orientací po městě vám pomohou nové směrové ukazatele.

24.04.2018

Radnice
Radnice
Karlovské náměstí
Lovecký zámeček
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load