ENDEPL
Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Vyhledávání

Městská památková zóna Česká Kamenice

Lužické hory

Česká Kamenice, 407 21

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Díky jednomu z nejzachovalejších městských historických center v severních Čechách byla na území města Česká Kamenice v roce 1992 vyhlášena městská památková zóna. Zahrnuje řadu zajímavých městských domů z období od gotiky až po secesi. Řada domů byla prohlášena kulturní památkou, náměstí bylo zrekonstruováno.
 
 

K zajímavým domům v České Kamenici patří starobylý gotický měšťanský dům s podloubím a stupňovitým štítem na rohu ulice vedoucí k zámku, empírový dům na jižní straně náměstí a zcela přestavěný gotický dvojdům na rohu ulice k Mariánské kapli.

Na severní straně náměstí stojí radnice s latinským nápisem "Palladium Civitatis" (záštita obce). Původně renesanční stavba z roku 1493 získala při přestavbě roku 1591 dva pěkné barokní štíty, které však byly zrušeny při pozdějších klasicistních úpravách.

Západní straně náměstí dominuje honosná secesní budova spořitelny se sochou rytíře nad štítem. Dříve se jí říkalo Městský dům, protože v ní dříve kromě spořitelny sídlilo ještě okresní zastupitelstvo, úřad starosty a městská knihovna.

Za Mariánskou kaplí stojí budova bývalého chudobince, k jehož stavbě dal ve své závěti podnět majitel kamenického panství hrabě Filip Josef Kinský. Patrová barokní budova s mansardovou střechou zvenku připomíná malebný zámeček. Vnitřek byl 2m vysokými dřevěnými přepážkami rozdělen na 24 komůrek, mezi nimiž byla široká chodba s kachlovými kamny.

Městská památková zóna, autor: Milan Drahoňovský
 

Další historické památky: historické budovy

Městská památková zóna, autor: Milan Drahoňovský
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load