ENDEPL
Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Vyhledávání

Historické budovy České Lípy

Lužické hory

Česká Lípa, 470 01

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

V České Lípě se dochovalo a postupně bylo rekonstruováno několik významných historických budov.
 
 

Náměstí T. G. Masaryka, jehož současný vzhled pochází z přestavby po ničivém požáru v roce 1820, náleží k těm, která zůstala uchráněna modernizačních zásahů a tudíž můžeme u většiny domů obdivovat upravená průčelí zachovávající dobový ráz.

Radnice na náměstí T. G. Masaryka pochází z roku 1823 a v roce 1884 prošla pseudorenesanční přestavbou. Monumentální budova někdejšího krajského soudu byla postavena v roce 1898 v novorenesančním slohu. Honosný empírový dům U Černého koně z roku 1822 je zdoben štukovými reliéfy.

Dům č.p. 132 na náměstí T. G. Masaryka pochází z druhé poloviny 17. století a má nádherný portál zdobeným reliéfními postavami Turků. Empírový dům č.p. 461 v Klášterní ulici nese domovní znamení tří ryb.

Renesanční letohrádek zvaný Červený dům dal postavit Jetřich Jiří Berka z Dubé a z Lipé v roce 1583. V 18. a 19. století byla budova pronajímána k různým účelům - bývala zde barvírna, hospoda i byty chudiny. V roce 1883 byla novým majitelem zrestaurována. Vnější zdi budovy zdobí psaníčkové sgrafito.

Kavárna Union je secesní stavba z let 1906 - 1907. Za její projekt získala českolipská firma John a Jisba zlatou medaili na prvním libereckém veletrhu. V devadesátých letech minulého století se tato unikátní secesní památka dočkala složité rekonstrukce. V roce 1997 byla obnovena její fasáda s bohatou štukovou výzdobou. Přízemí domu má od podzimu 2017 novou podobu. Prostor prošel nákladnou rekonstrukcí a nově zde najdete rodinnou kavárnu, která jak svým vybavením, tak sortimentem odkazuje na tradici kvalitního českého řemesla. V interiéru si můžete vychutnat pohled na křišťálové lustry ze severočeské Preciosy a posedět na tradičním ohýbaném nábytku značky TON. Každý den si můžete pochutnat na zákuscích, dezertech a pečivu, které v Cafe Union připravují z poctivých ingrediencí cukrářky a pekařky.

Otevírací doba

všechny měsíce Po - So 8:00 - 19:00
Ne 13:00 - 19:00

Historické budovy České Lípy

Další historické památky: historické budovy

Historické budovy České Lípy
Cafe Union
Café Union exteriér
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load