ENDEPL
Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Vyhledávání

Podtrosecko

Český ráj

Mladějov, 507 45

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Pěší výlet kolem Trosek, Nebákova, Věžáku a Vidláku.
 
 

Průběh trasy:
Mladějov * Dolní Mlýn * Troskovice * Trosky * Troskovice * Nebákov * Dolní Mlýn * Mladějov

Popis trasy:
Z Mladějova se vydáme po červené značce přes Dolní Mlýn a Troskovice k rozcestníku pod Troskami, na zříceninu nás dovede modrá nebo zelená značka. Zpět se vydáme po modré značce na parkoviště, kde odbočíme vpravo po červené k Vidláku. V údolí odbočíme vlevo a po žluté dojdeme přes Věžák k rozcestí u Přibyla. Odbočíme vlevo na červenou značku a Podtroseckým údolím přes Nebákov a Dolní Mlýn se zpět vrátíme do Mladějova.

Dolní Mlýn
Bývalý mlýn, později pila a vyhledávaný Vyskočilův hostinec. Nyní osada rekreačních chat. Leží 2 km SZ od Mladějova v místě, kde se stýkají čtyři údolí, nejvýraznějším protéká potok Žehrovka. Po 2. světové válce zde byl založen rybník, jehož vodu využívají hrdoňovické pískové lomy.

Trosky

Hrad Trosky, mohutná zřícenina na dvou výrazných čedičových skalách, je symbolem Českého ráje. Je národní kulturní památkou a přírodní památkou. Hrad na dvojvrcholovém sopečném sopouchu dal vystavět v letech 1380 - 90 Čeněk z Vartemberka. Na vrcholech obou skal byly vybudovány dvě věže, které lidé nazvali Baba a Panna. Prostor mezi nimi zaujaly obytné a hospodářské budovy. Hrad byl chráněn trojitým pásmem hradeb s několika branami. Hrad mnohokrát změnil majitele. Za třicetileté války byl hrad vypálen a rychle se změnil ve skutečné trosky. Rekonstrukční práce probíhají až do dneška. Z vyhlídek pod Pannou a na Babě jsou nádherné pohledy na Český ráj.

Podtrosecká údolí
Přírodní rezervace Podtrosecká údolí byla vyhlášena v r. 1999 na výměře 143,04 ha. Hlavním předmětem ochrany je rozsáhlý souvislý komplex mokřadních biotopů včetně rybníků a vodních toků v kaňonovitých údolích. Údolí a rokle jsou zde lemovány pískovcovými stěnami s množstvím puklin, jeskyní, výklenků a skalních převisů. Několik puklinových pramenů umožnilo vznik nivních rašelinných půd, na které navazují rostlinná společenstva. Vyskytují se zde např. suchopýr štíhlý, rosnatka okrouhlolistá, tolie bahenní, bledule, kosatec sibiřský a pod. Kaňonovitý ráz má i několik bočních údolí. Významný je i výskyt obojživelníků i plazů i ptačí hnízdiště. Podtrosecká údolí bývala využívána k zemědělské výrobě, k provozu mlýnů a chovu ryb. V 50. letech 20. století byl provoz mlýnů utlumen a udělána řada zásahů. Nyní slouží toto území převážně rekreaci.
V prostoru Podtroseckých údolích se natáčel např. film Jak dostat tatínka do polepšovny. Doporučujeme uskutečnit výlet do této oblasti zejména v jarních měsících, kdy jsou louky posety koberci bledulí a podél potoků rostou trsy žlutých kosatců.

Nebákov
Rybník v údolí Žehrovky v oblasti přírodní rezervace Podtrosecká údolí. V okolí rybníka Nebákov a Podsemínského jsou boční kaňonovitá údolí. U obou jsou i stavby bývalých mlýnů. Vlkův mlýn u rybníka Nebákov, jehož barokní budova z pískovcových kvádrů a s mansardovou střechou přilepená ke skalnímu bloku je vzpomínaná již r. 1455. Rybník Nebákov slouží částečně k rekreaci. V okolí jsou chaty a pod hrází hotel s restaurací.

© Geodézie On Line 2009

Příloha

Věžický rybník, autor: jan špelda
 
Věžický rybník, autor: jan špelda
Věžický rybník, autor: jan špelda
Rybník Nebákov, autor: Milan Drahoňovský
Věžický rybník, autor: Milan Drahoňovský
Nebákovský mlýn, autor: Milan Drahoňovský
Nebákovský mlýn, autor: Milan Drahoňovský
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load