ENDEPL
Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Vyhledávání

Hruboskalsko

Český ráj

Hrubá skála, 511 01

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Za pověstmi Českého ráje - Vandrovní místo

Chráněná krajinná oblast Český ráj je nejstarší chráněnou oblastí v Čechách. Byla vyhlášená v roce 1955 na ploše 95 km2, v roce 2002 pak došlo k jejímu rozšíření na dnešních 181 km2.
 
 

Jednou z nejnavštěvovanějších oblastí Českého ráje je Hruboskalsko nedaleko Turnova, do nějž patří mj. Hruboskalské skalní město, Sedmihorky, Kavčiny, hrad Valdštejn a rozhledna Hlavatice. Hruboskalsko je rájem horolezců a romantiků. Značené trasy skýtají velké možnosti rekreace i romantických procházek. Minout byste neměli třeba skalní rozsedlinu zvanou Myší díra, Adamovo lože, symbolický hřbitov horolezců či několik skalních vyhlídek.

Na samém okraji Hruboskalského skalního města se nachází zámek Hrubá Skála. Stojí na pískovcovém skalním bloku nad stejnojmennou obcí a je jednou z daleka viditelných dominant Českého ráje. V současnosti slouží jako hotel, avšak návštěvníkům je umožněn vstup na nádvoří i na věž, odkud se nabízí pozoruhodná vyhlídka nejen na zdejší skalní město, ale i na Trosky a Kozákov. Původní sídlo zde bylo postaveno v polovině 14. století v podobě gotického hradu, který nesl název Skála. Přízvisko Hrubá (ve smyslu velká) k němu přibylo až později.

Český ráj ve filmu a pohádkách

V oblasti Dračích skal byla natočena řada filmů a pohádek – např. Princ Bajaja, Jak dostat tatínka do polepšovny, Tajemství hradu v Karpatech. Více

Otevírací doba

Volně přístupné.

Hruboskalské skalní město, autor: Charousek Pavel
 
Hruboskalské skalní město, autor: Charousek Pavel
Hruboskalské skalní město, autor: Milan Drahoňovský
Sahara, autor: Luděk Antoš
Hruboskalsko, autor: Podobský Jakub
Hruboskalské skalní město, autor: Charousek Pavel
Mariánská vyhlídka, autor: Pavla Bičíková
symbolický hřbitov horolezců, autor: Pavla Bičíková
5_IMG_4357 Hruboskalsko, Adamovo lože-Morávek.jpg
Adamovo lože, Hruboskalsko.jpg
DJI_0708a.jpg
LA_IMG_4500-Pano.jpg
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load