ENDEPL
Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Vyhledávání

Parky v Jablonci nad Nisou

Jizerské hory

Jablonec nad Nisou, 466 01

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Pro Jablonec nad Nisou byly na přelomu 19. a první poloviny 20. století typické též četné soukromé parky, resp. soukromé zahrady, které měly parkovou úpravu. Dnes je zde mnoho parků, které mohou turisté i místní občané využít k odpočinku a relaxaci.
 
 

Park na Annenském náměstí
Toto prostranství původního jabloneckého hřbitova bylo první jabloneckou veřejnou plochou, která se dočkala parkové úpravy.

Původně zde stávala socha Josefa II., která však byla po vzniku Československa odstraněna. Na uvolněné místo byla umístěna socha rytíře Rüdigera od sochaře Metznera, z nerealizované kašny ve Vídni. Po dokončení stavby římskokatolického kostela na Horním náměstí byla socha roku 1932 přesunuta tam.

Park v ulici Nerudova (Markovského výšina)
Na jihozápadním okraji města se nalézá jeden z vrcholků jablonecké kotliny - Markovského výšina. Park je významný svou rozlohou a vzrostlými dřevinami např. majestátným dubem červeným.

Park pod přehradou
Po dostavbě hráze Mšenské přehrady byl na prostranství mezi tělesem hráze a silnicí vybudován park. V něm je umístěn pomník ing. Otto Intze, profesora z Aachenu, který vyprojektoval protipovodňovou soustavu přehrad v Jizerských horách. Parkem protéká Mšenský potok, který spolu s listnatými a jehličnatými dřevinami dotváří atmosféru přírodního parku.

Park ve Vrkoslavicích
Městský parčík ve čtvrti Vrkoslavice leží na rohu ulic Janáčkova a Vrkoslavická. Parčíku dominuje pomník obětem válek. V roce 2003 byl park nově upraven a doplněn o dřevěné herní prvky a lavičky. Za povšimnutí stojí zejména vzrostlé červené duby.

Park Generála Mrázka
Základem parku v ulici Generála Mrázka byly dvě zahrady, které v průběhu let prošly několika změnami. Při poslední úpravě byla zvolena moderní kompozice s netradičním pojetím výsadeb, které mají evokovat iluzi „kamenné řeky“.

Máchův park
Původně se jednalo o nezalesněný vrch na půli cesty mezi Mšenem a Jabloncem, nejvyšší vrch jablonecké kotliny, odkud byl výborný rozhled do okolí. V 19. století zde byl založen druhý jablonecký park. Na park navazuje travnatá stráň směřující do dnešní Opletalovy ulice.

Tyršův park
Tyršův park je považován za dominantu města. Je ohraničen ulicemi U Balvanu, Sadovou, Fügnerovou a Lužickou Nisou. Původně podmáčený pozemek v údolní nivě byl roku 1884 zakoupen místním okrašlovacím spolkem a následně zrekonstruován. Děti zde najdou dřevěné herní prvky a další prolézačky.

Mšenský park
Park se nachází v Mozartově ulici. Začátkem minulého století zde bývalo kromě parku i koupaliště s bazénem. Dnes jsou zde tři jezírka napájená místními prameny.

Kokonínský lesopark
Oblast kokonínského lesoparku je zajímavá zejména z přírodovědného hlediska. Park byl založen někdy mezi lety 1895 a 1900 přeměnou někdejšího obecního lesa. Po roce 1908 bylo v parku zřízeno i jezírko, zásobované pramenitou vodou.

Parky v Jablonci nad Nisou
 
Parky v Jablonci nad Nisou
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load