ENDEPL
Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Vyhledávání

Mariánská zahrada otevřená turistům

Český ráj

Kopidlno, 507 32

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Po stopách Albrechta z Valdštejna 

Jestliže byl Jičín vždy považován za bránu do Českého ráje, pak je turistická oblast Mariánská zahrada, která se nachází v bezprostřední blízkosti na jih od tohoto historického města, považována z pohledu cestovního ruchu asi za největší překvapení posledních let. Rozsáhlé území o rozloze více než 100 km2 představuje pro turistu klidné a přívětivé území s velmi zajímavou historií.
 
 

Základním bohatstvím oblasti je pravděpodobná barokní krajinná kompozice z doby, kdy na tomto území působil hrabě František Josef Schlik (1656 - 1740). Výzvou pro opravdového turistu je objevování této kompozice v krajině. Objevené drobné sakrální stavby, které jsou ukryté v lesích nebo dnes již téměř zaniklé aleje a průseky k nim směřující, představují pro každého malého i velkého poutníka odměnu v podobě zajímavé architektury, nečekaných míst a tajuplných zákoutí. Spatřit uprostřed lesa kapli Lorety nebo další drobné kaple postavené na různých půdorysech patři k prvním zážitkům, které by měl každý zájemce o Mariánskou zahradu zažít. Na území Mariánské zahrady se však nachází mnoho dalších lákadel, která dnes turisté stále častěji navštěvují a obdivují. Ze zámeckých sídel jsou to především Dětenice, ale za návštěvu stoji také nádherné parky v areálech zámků v Kopidlně a Milíčevsi nebo zámek Staré Hrady.

Z velkého počtu církevních staveb stoji za zmínku rokokový kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Slatinách, významná barokní stavba v Kopidlně v podobě kostela sv. Jakuba nebo pozdně barokní chrám kostela Povýšeni svatého kříže v Ostružně. Mariánská zahrada nabízí také dvě soukromé galerie ve Vokšicích a v Bukvici nebo památník J. B. Foerstera v Osenicích. Přestože tato oblast byla v minulosti například z pohledu turistického značení trochu opomíjena, představuje Mariánská zahrada ideální místo pro rodinnou dovolenou nebo cykloturistiku. Česky ráj tak může turistům nabídnout vedle všeobecně známých a mnohdy velmi exponovaných míst také méně rušné, ale neméně zajímavé místo pro cesty za poznáním a odpočinkem.

Autor článku: David Jung

Loreta
Loreta
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load