ENDEPL
Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Vyhledávání

Mariánská zahrada otevřená turistům

Český ráj

Kopidlno, 507 32

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Po stopách Albrechta z Valdštejna 

Jestliže byl Jičín vždy považován za bránu do Českého ráje, pak je turistická oblast Mariánská zahrada, která se nachází v bezprostřední blízkosti na jih od tohoto historického města, považována z pohledu cestovního ruchu asi za největší překvapení posledních let. Rozsáhlé území o rozloze více než 100 km2 představuje pro turistu klidné a přívětivé území s velmi zajímavou historií.
 
 

Základním bohatstvím oblasti je pravděpodobná barokní krajinná kompozice z doby, kdy na tomto území působil hrabě František Josef Schlik (1656 - 1740). Výzvou pro opravdového turistu je objevování této kompozice v krajině. Objevené drobné sakrální stavby, které jsou ukryté v lesích nebo dnes již téměř zaniklé aleje a průseky k nim směřující, představují pro každého malého i velkého poutníka odměnu v podobě zajímavé architektury, nečekaných míst a tajuplných zákoutí. Spatřit uprostřed lesa kapli Lorety nebo další drobné kaple postavené na různých půdorysech patři k prvním zážitkům, které by měl každý zájemce o Mariánskou zahradu zažít. Na území Mariánské zahrady se však nachází mnoho dalších lákadel, která dnes turisté stále častěji navštěvují a obdivují. Ze zámeckých sídel jsou to především Dětenice, ale za návštěvu stoji také nádherné parky v areálech zámků v Kopidlně a Milíčevsi nebo zámek Staré Hrady.

Z velkého počtu církevních staveb stoji za zmínku rokokový kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Slatinách, významná barokní stavba v Kopidlně v podobě kostela sv. Jakuba nebo pozdně barokní chrám kostela Povýšeni svatého kříže v Ostružně. Mariánská zahrada nabízí také dvě soukromé galerie ve Vokšicích a v Bukvici nebo památník J. B. Foerstera v Osenicích. Přestože tato oblast byla v minulosti například z pohledu turistického značení trochu opomíjena, představuje Mariánská zahrada ideální místo pro rodinnou dovolenou nebo cykloturistiku. Česky ráj tak může turistům nabídnout vedle všeobecně známých a mnohdy velmi exponovaných míst také méně rušné, ale neméně zajímavé místo pro cesty za poznáním a odpočinkem.

Autor článku: David Jung

Loreta
Loreta
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2021  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2021
load