ENDEPL
Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Vyhledávání

Od hradu Kost na zříceninu skalního hradu Valečov

Český ráj

Podkost

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Oblíbená trasa vedoucí mezi dvěma dominantami Českého ráje.
 
 

K dopravě pod hrad Kost doporučujeme hnědou linku sezonních turistických autobusů. Své auto můžete nechat na parkovišti pod Valečovem.

První úsek výletu vede od hradu Kost (1) po červené turistické značce (Zlaté stezce Českého ráje) lesem kolem Pomníků, které připomínají srážku pruských a rakouských vojáků při válce v roce 1866. Na rozcestí Pod Žehrovkou se musíte rozhodnout, zda půjdete kolem rekreačního Komárovského rybníka nebo pod Sokolkou a přes Obětní kámen. Zelená vás povede lesem (1a) ke Komárovskému rybníku, přes Novou Ves a osadu Zápudov ke zříceninám hradu Valečov. Usek mezi restauraci na křižovatce a Zápudovem za mokra nedoporučujeme. Bývá značně rozbahněn.

Pokud budete pokračovat z rozcestí Pod Žehrovkou (1b) po červené (Zlaté stezce Českého ráje), projdete po silnici osadou Srbsko a lesem obejdete mohutný skalní útvar Sokolka. U Zakopané přijdete na lesní silničku, z které bude červená odbočovat doprava do Příhraz. Vy půjdete stále po silničce až narazíte na modrou značku. Ta vás povede přes Černou Louži a Obětní kámen na Skalku. Zde se vrátíte na Zlatou stezku a po červené přes Bunclavu a kolem skalních bytů dorazíte ke zříceninám hradu Valečov. Po prohlídce sejdete na parkoviště pod hradem.

hrad Kost, autor: Archiv Sdružení Český ráj
 
hrad Kost, autor: Archiv Sdružení Český ráj
hrad Kost, autor: Gerald Blondy
Hrad Valečov, autor: jan špelda
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2021  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2021
load