ENDEPL
Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Vyhledávání

Naučná stezka Rýchory

Krkonoše

Horní Maršov

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Naučná stezka začíná u Rýchorské boudy. K ní se dostanete po strmějším, ale kratší cestě z Horního Maršova nebo po pozvolnější, ale delší cestě ze Svobody nad Úpou.
 
 
Délka trasy: 6 km

Popis trasy: Naučná stezka Rýchory má 10 zastávek, prochází nejcennějšími partiemi Krkonošského národního parku. Trasa je vedena po turisticky značených cestách a vede od vyhlídky Maxovka s odbočkou k Rýchorské studánce směrem ke křižovatce cest Kutná na Dvorský les a vrací se nad Sněžnými Domky zpět.

Info: Naučná stezka Rýchory je přístupná od 1. května do 31. října.

Zastávky naučné stezky:

Zastávka č. 1
Vyhlídka na Kutné - Maxovka (panorama)

V severní části Rýchorského hřbetu byla v roce 1892 vybudována první bouda ve vrcholové oblasti Rýchor - Maxova bouda (Maxovka). Objekt po druhé světové válce zchátral a staré základy byly využity k vybudování stávající vyhlídky. Při jasném počasí lze shlédnout panorama východních Krkonoš. Zleva: Černá hora - 1299 m, Světlá hora - 1244 m, Liščí hora - 1363 m, Zadní Planina - 1423 m, Luční hora - 1555 m, Studniční hora - 1554 m, Sněžka - 1602 m, Svorová hora - 1411 m, Pomezní hřeben, Dlouhý hřeben, který se táhne až k Hornímu Maršovu, konečně pak i malebné Lysečinské a Albeřické údolí.

Zastávka č. 2

Rýchorská bouda
Bouda leží v nadmořské výšce 1 001 m. Byla vystavěna v letech 1928-29. V polovině sedmdesátých let ji získala Správa KRNAP. Po rozsáhlé rekonstrukci zde od roku 1986 působí Středisko ekologické výchovy (nyní Krkonošské středisko ekologické výchovy), které tak patří mezi nejstarší zařízení svého druhu u nás.

Zastávka č. 3
Rýchorská studánka - odbočka z hlavní trasy
Rýchorská studánka vyvěrá na svahovém prameništi. Pramení zde výborná pitná voda, kterou jsou zásobeni obyvatelé Horního Maršova i nedaleká Rýchorská bouda.

Zastávka č. 4
Kutná - rozcestí
Zastávka nás seznámí s nejvýznamnějšími živočichy žijícími v oblasti Rýchor.

Zastávka č. 5
Slatina u Dvorského lesa
Zastávka nás seznámí s rostlinami vyskytujícími se v této lokalitě.

Zastávka č. 6
Dvorský les
Nacházíme se v nejvyšší partii Rýchorského hřebene, v I. zóně národního parku (1033 m n. m.). Dvorský les je někdy zván i "Rýchorský prales", ale tento název není přesný, jelikož porost byl částečně založen uměle.

Zastávka č. 7
Pohraniční opevnění
Pevnostní objekty v prostoru Rýchor tvoří součást mohutné a nikdy nedokončené linie stálého československého opevnění budovaného v letech 1935-38 jako hráz proti tehdejšímu fašistickému Německu.

Zastávka č. 8

Smrčina
Rozsáhlá devastace krkonošských lesů v 16. až 18. století podstatně zasáhla i do druhové skladby lesních porostů na Rýchorách. Ve výšce nad 1000 m n. m. se rozkládají horské smrčiny.

Zastávka č. 9
Sněžné Domky
Luční enkláva Sněžné Domky (dříve Weiselt) leží v závětrném prostoru, kde se každoročně hromadí sníh a setrvává zde až do pozdního jara. Odtud pramení i staré rčení "Není na Rýchorách jaro, dokud leží na Weiseltu sníh".

Zastávka č. 10

Rýchorská květnice
Nacházíme se v místě, odkud je nejkrásnější panoramatický výhled na východní Krkonoše. Rýchorská květnice představuje část severozápadního svahu Rýchor, kde byla v r. 1960 vyhlášena stejnojmenná botanická rezervace.

Naučná stezka KRNAP. 

Rýchory, autor: AZ fotky
 
Rýchory, autor: AZ fotky
Naučná stezka Rýchory, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load