ENDEPL
Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Vyhledávání

Kostel sv. Jakuba Většího

Český ráj

Valdštejnovo náměstí
Jičín, 506 01

GSM:+420 737 049 058
E-mail:prokotob@seznam.cz
Web:jicin.farnost.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Po stopách Albrechta z Valdštejna 

Kostel sv. Jakuba Většího se nachází v blízkosti valdštejnského zámku v Jičíně.
 
 

Nově založen A.z Valdštejna na místě několika zbořených domů kol r. 1627 jako raně barokní stavba podle plánů G. Pieroniho na půdorysu řeckého kříže. Do r. 1628 byl stavěn pod vedením A. Spezzy, od r. 1632 N. Sebregondiho. Původní záměr Valdštejna byl katedrála pro nové biskupství, po jeho smrti r. 1634 ale byly práce zastaveny. Po dokončení k užívání dvakrát vyhořel, poté byl opraven ve stylu vrcholného baroka a r. 1701 vysvěcen. Z té doby pochází i pozdně barokní zařízení, které se zachovalo dodnes, novoklasicistní průčelí bylo dokončeno až v r. 1867.

Nad všemi vedlejšími prostorami jsou oratoře, jedna z nich je přístupná zděným schodištěm na obloucích ze zámku - z muzea.

V letošním roce 2018 bude dokončena dlouholetá oprava varhan nejen za podpory dotačních programů Města Jičína a Královéhradeckého kraje. Výjimečnost tohoto nástroje potvrzuje také to, že je prohlášen za kulturní památku.

Pokud byste se chtěli také na opravě varhan sami podílet, můžete si adoptovat píšťalu na http://www.jicin.farnost.cz/adopce_pistal.html. Pomůžete tak uchránit vzácné dílo pro další generace.

Kostel je otevřen v letním období od 8 - 18 hod., v zimním období pak od 8 - 17 hod.

V průběhu letních měsíců července a srpna je možné využít komentovaných prohlídek kostela každý pátek v 9:30, 11:30, 13:30, 15:30 a sobotu v 9:30 a 11:30 hodin.

Kostel sv. Jakuba Většího, Jičín, autor: Jaroslav Kocourek

Církevní památky: kostely

Kostel sv. Jakuba Většího, Jičín, autor: Jaroslav Kocourek
Kostel sv. Jakuba Většího, Jičín, autor: Milan Drahoňovský
Kostel sv. Jakuba Většího, Jičín, autor: Milan Drahoňovský
Kostel sv. Jakuba Většího, Jičín
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load