ENDEPL
Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Vyhledávání

Hrady a zámky otevřou své brány za pár dní

Český ráj

Po stopách Albrechta z Valdštejna 

Na hradech a zámcích ve správě Národního památkového ústavu vrcholí přípravy na sezonu 2022, která začne již v pátek 1. dubna 2022.
 
 

Omezený návštěvnický provoz během pandemických let spolu s růstem dalších výdajů vedly v letošním roce k mírnému zvýšení vstupného, a to v řádu 10 až 30 korun. Snižují se naopak ceny vstupného pro děti a mládež až do 24 let, přičemž děti do 6 let mají nadále vstup na základní okruhy zdarma. Tyto změny navazují na dlouhodobou snahu učinit mladým návštěvníkům památky co nejdostupnější. V souvislosti s válkou na Ukrajině nabízí Národní památkový ústav vstup zdarma na své památky také pro ukrajinské uprchlíky.

Celoročně zpřístupněný Sychrov uvítá novou sezonu obnovením Velikonočních trhů, které se chystají na 9. - 10. dubna. Sychrovský zámek, respektive jeho východní křídlo včetně obou věží, čeká v tomto a příštím roce obnova krovů a střechy, proto bude východní křídlo jak z pohledu z parku, tak nádvoří, pod lešením. Tato obnova ale nebude mít vliv na návštěvnický provoz. Během celého dubna bude sychrovský hlavní prohlídkový okruh doplněn o více jak 80 exponátů z dílny paní Zuzany Königové, která svůj volný čas již několik let věnuje ornamentálnímu vyřezávání do skořápek z křepelčích, kachních, husích, slepičích i pštrosích vajec. Návštěvníci se mohou těšit na vajíčka s krajkovými motivy, ale také figurky andělů, kočárky, dětské botičky a další.

Nadále platí možnost nákupu permanentky do sychrovského areálu/parku za zvýhodněné vstupné. 

Od 1. dubna zde bude opět zpřístupněn výběrový okruh Soukromé apartmány Arthura a Gabriely Rohanových ve 2. patře.

Trosky zahajují sezonu v sobotu 2. dubna a v průběhu roku zde budou pokračovat práce na obnově západní hradební zdi – stabilizované zdivo zvýší bezpečnost návštěvníků.

Na Hrubém Rohozci finišuje oprava říms v nádvoří zámku a u věže, pozornost je věnována zámeckému parku (péče o nové výsadby, dosadby za uhynulé stromy, závlahy, výchovné řezy). Návštěvníkům je již zpřístupněna opravená grotta. Na květen je zde naplánována speciální prohlídka se zaměřením na nejstarší historii objektu, na léto potom oblíbené varhanní soboty. Hrubý Rohozec se také zapojí do Noci kostelů a Hradozámecké noci. Sezona zde začne 2. dubna.

Letošním tématem projektu Po stopách šlechtických rodů budou šlechtické slavnosti a zábavy. Již 12. ročník se tak obecně zaměří na fenomén slavnostních okamžiků, které byly nedílnou součástí života na hradech a zámcích. Z libereckých objektů se do projektu zapojuje hrad Grabštejn a zámky Sychrov a Zákupy. Podrobný program Roku šlechtických slavností na zapojených památkových objektech naleznete zde.

Plánované akce na libereckých objektech naleznete zde https://www.npu.cz/cs/ups-sychrov/prehled-kulturnich-akci


Zdroj a foto: ÚPS na SychrověHrubý Rohozec
Hrubý Rohozec
04 kraslice autorka Z  Konigova  vystava na sychrove  1
12 Fasady III
03 sychrov velikonocni trhy, autor: archiv npu ups sychrov
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load