ENDEPL
Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Vyhledávání

Za slony do Lužických hor

Lužické hory

Rynoltice

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Havran v Polesí, Kozí hřbety, Sloní kameny, Žralok, Ptačí kameny – není té zvěře v Lužických horách na pár kilometrech moc? Naštěstí je jen kamenná. Nenáročná procházka pobaví nevšedními skalními útvary.
 
 

Naši výpravu začneme v obci Rynoltice, která se pyšní nejedním krásným podstávkovým domem. Vyrazíme po úzké silničce až do obce Polesí. Pozorně se rozhlédneme a opět vidíme krásné podstávkové domy a hledáme modrou značku. Zvolíme východní směr a po pár stovkách metrů se rozhlížíme z vyhlídky Havran v Polesí. Přátelská vyhlídka se stolečkem a lavičkou vybízí k první pauze a pokochání se okolí krajinou. Napojíme se na modrou a míříme do obce s poetickým názvem Černá Louže.  Jen o něco severněji doputujeme do obce Horní Sedlo. Na rozcestí se dáme po červené doprava, i když nás to táhne doleva k Horním skalám. Ty nás zaskočí úchvatnými skalními stěnami deroucími se mezi stromy ke světlu. Horolezci je milují a je div, když tu na žádného nenatrefíte. Pravda je, že Horní skály nejsou na naší trase, ale je-li času dost, pak těch pár stovek metrů si sejít z trasy stojí za to.  Ale pěkně zpátky na červenou a dostáváme se na Kozí hřbety mezi bizarní skalní útvary. Pohodová procházka nás dovede až nad Bílé kameny. Prudký sestup, kolena naříkají, stehna se hlásí o slovo. Bílé kameny, aneb kameny Sloní jsou jedním z největších divů Lužických hor. Jakmile prozkoumáme každičký kout této přírodní památky, zamíříme do obce Jítrava. Na luční cestě je ten pravý okamžik otočit se a člověk těžko věří vlastním očím. Leží tu dva mastodonti, dva bílí sloni, kteří své choboty ukryli do lesa a těla vyvalili na slunce. Teď je jasné, proč jim říkáme Sloní. V Jítravě se napojíme na zelenou turistickou značku a pohodlně se vrátíme do Rynotlic.

Sloní kameny, autor: Archiv KÚ
 
Sloní kameny, autor: Archiv KÚ
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load