ENDEPL
Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Vyhledávání

Městská knihovna Antonína Marka

Český ráj

Jeronýmova 517
Turnov, 511 01

Telefon:+420 481 321 470
E-mail:info@knihovna.turnov.cz
Web:www.knihovna.turnov.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Městská knihovna Antonína Marka v Turnově je veřejnou městskou knihovnou, která funguje jako ústřední knihovna se čtyřmi pobočkami rozmístěnými na území města – Turnov II, Mašov, Malý Rohozec, Výšinka. Podnět k jejímu založení dal v roce 1820 římskokatolický kněz, básník a jazykovědec Antonín Marek.
 
 

Knihovna poskytuje řadu služeb:

- výpůjční služby (půjčování knih, hudby, e-knih a čteček e-knih, meziknihovní výpůjční služba)
- informační služby
- datové služby (internet)
- reprografické služby (kopírování, tisk, laminování)

V hlavní budově se nachází:

  • Oddělení pro dospělé
  • Oddělení pro děti a mládež
  • Multimediální studovna
  • Poradenské centrum zrakově postižených
Jsou zde pořádány kulturní pořady pro školy, školky a veřejnost. Je zde k dispozici i několik počítačů s připojením k internetu. Nedílnou součástí turnovské knihovny je také Informační centrum pro mládež.

V prosinci roku 2018 byla otevřena knihovní pobočka v nově zrekonstruované části nádražní budovy v Turnově II.  Jedná se o první knihovnu, která funguje přímo na vlakovém nádraží v České republice. Pobočka slouží především obyvatelům přilehlé čtvrti a konají se zde pravidelné besedy a další vzdělávací pořady. 

Jak se naše turnovská knihovna „narodila“?

Za vším stojí nadšenec a obětavec, jehož jméno dnes nese knihovna ve svém názvu – pan Antonín Marek, páter, básník, spisovatel, propagátor divadla. Antonín Marek se významně zasloužil o šíření myšlenky národního obrození na Turnovsku. V 19. století začaly vznikat knihovny jako součást národně obrozeneckého hnutí českého národa. Staly se kromě škol nejdůležitějšími prostředky vzdělavatelské práce. Na venkově je zakládali zámožní jedinci nebo Čtenářské společnosti, které se později měnily v Besedy. A právě takové jsou počátky i turnovské knihovny, která byla založena mezi prvními v Čechách. Vznikla vůbec jako druhá venkovská veřejná knihovna krátce po městečku Radnice u Plzně. Průkopníci českého národního obrození, mezi něž patřil páter Antonín Marek, se snažili zřizovat veřejně přístupné knihovny, neboť to byla nejjednodušší a také velmi účinná cesta ke vzdělání v národním jazyce. Začaly vznikat nejdříve české knihovny soukromé, kde si mohla půjčovat širší veřejnost, dále knihovny školní a společenské. Základním kamenem pro existenci budoucí knihovny v Turnově byla knihovna společenská. Historie dnešní Městské knihovny Antonína Marka v Turnově se začala psát 27. prosince 1820, kdy napsal Marek nadšené „Prowolánj k pánům wlastencům města Turnowa“. V něm vyzývá turnovské rodáky, aby po příkladu jiných měst založili čtenářskou společnost. A tak byla založena „Společnost turnovské knihovny“, která však ještě neměla charakter spolku. Knihovna byla umístěna ve škole. Teprve časem se tato společnost měnila ve spolkový útvar Čtenářské besedy.


Akce

11.11.2021 18:00

Krvavé stránky historie: Rozhádaná zem

Druhé setkání nás přenese do poslední čtvrtiny 12. století, kdy se Čechy i Morava zmítaly v konfliktu rozhádaných Přemyslovců.
26.11.2021 18:00

Cestovatelský čtvrtek: Jižní Švédsko

Severská zádumčivá krajina se spoustou jezer, členité pobřeží s majáky, mýtický ostrov Oland, Stockholm na 14 ostrovech, muzea, parky, zajímavosti, nekonečné mosty to vše a mnohem více budete moci objevit při besedě Jižní Švédsko s návštěvou Kodaně.
27.11.2021 18:00 - 28.11.2021

Noc deskových her v knihovně

Přijďte se s námi ponořit do dobrodružného světa deskových her a užijte si netradiční přespání v knihovně.
Všechny akce
 
Sdružení Český ráj © 1992-2021  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2021
load