ENDEPL
Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Vyhledávání

Hradčanská vyhlídka

Máchův kraj

Okrajová skalní plošina Hradčanských stěn skrývá jeden z nejkrásnějších výhledů v Národním geoparku Ralsko.
 
 

Hradčanské stěny, lesy bývalého vojenského prostoru, vesnice Hradčany, hradčanské letiště či říční niva meandrující Ploučnice... to vše zde máme jako na dlani. V dáli spatříme Ještědský hřbet, Ralsko, Tlustec, Jelení vrchy. Na obzoru rozeznáme nejvyšší vrcholy Lužických hor. Trochu náročnější výstup na vyhlídku se dozajista vyplatí. Na západní straně skály je rozsáhlý skalní převis s krásnými ukázkami zvětrávání pískovce (tzv. voštinami). Poblíž vyhlídky je v reliéfu patrná dobývka po těžbě železné rudy v podobě cca 2 metry širokého pinkového tahu. Na samotnou vyhlídku vás od hradčanského informačního centra zavede modrá turistická značka. 

Hradčanská vyhlídka, autor: Pasler
 
Hradčanská vyhlídka, autor: Pasler
Hradčanská vyhlídka, autor: Chmela
Hradčanská vyhlídka, autor: Chmela
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load