ENDEPL
Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Vyhledávání

Černý Důl

Krkonoše

Černý Důl 48, 543 44

Telefon:+420 499 435 164
+420 499 435 276
E-mail:uradmestyse@cernydul.cz
Web:www.cernydul.cz
www.skiresort.cz/skiarealy/cerny-dul
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Městys Černý Důl leží na úpatí Krkonoš, v údolí potoka Čistá. Nachází se v nadmořské výšce 648 m n. m., zhruba 6 km východně od Vrchlabí.
 
 

První písemné zmínky –1383 počátky dolování železné rudy.

Název Černý Důl pravděpodobně vznikl díky poloze uprostřed hlubokých černých lesů. V minulosti byla obec spojována s těžbou železné rudy, zlata a stříbra. Založena byla kolem kapličky Boží pomoci, vystavěné havíři k poctě sv. Michala v roce 1556. Povýšení na městečko roku 1564 zařídila Eustachie z Gendorfu. Černý Důl získal právo svobodného hornického města.

Nejcennější stavební památkou je kostel svatého Michala, který vznikl rozšířením původní svatyně roku 1607. Dále je to klasicistní fara, která pochází z roku 1830, dnes je však v této budově umístěn penzion.

Černý důl nabízí svým návštěvníkům bohaté možnosti sportovního vyžití. Okolní krajina láká v letní sezóně turisty a cykloturisty a v zimě milovníky běžeckého i sjezdového lyžování.

Nákladní lanovka Černý Důl – Kunčice nad Labem je největší raritou a nejdelší nákladní lanovou dráhou ve střední Evropě! Je dlouhá přes osm kilometrů, protíná krajinu mezi Černým Dolem v Krkonoších a Kunčicemi nad Labem a vozí vápenec. Unikátní zařízení, které je posledním svého druhu v Česku, můžete zaregistrovat při cestě autem z Vrchlabí do Trutnova. Celková délka lanovky postavené v letech 1959 až 1963 je 8,35 kilometru. Na celé trase z Černého Dolu do Kunčic je 49 podpěr a na nosném laně jezdí 250 vozíků. Nejvyšší podpěra měří 42 metrů. Kvůli snadnější údržbě a výměně nosných lan je lanovka rozdělena do osmi úseků. Doba jízdy z jedné stanice do druhé je asi 45 minut.


 
Sdružení Český ráj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load