ENDEPL
Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Vyhledávání

Pěší výlet horskou krajinou přes Mariánskohorské boudy k Protržené přehradě

Jizerské hory

Pokud máte rádi horské putování, vydejte se z Abrechtic v Jizerských horách směrem na Mariánskohorské boudy až k Protržené přehradě. Cesta je dlouhá kolem šesti kilometrů a po cestě můžete také zkusit vypátrat Schillerův pamětní kámen.
 
 

Mariánskohorské boudy

Mariánskohorské boudy jsou dodnes oblíbeným cílem mnoha turistů. Jedná se o pasteveckou enklávu krkonošského typu na Mariánskohorském hřebeni. Založena byla v roce 1705 a až do minulého století byla nazývána Fritzovy boudy. Dnes jsou tu čtyři horské chalupy a nově postavená služebna Správy chráněné krajinné oblasti Jizerských hor.

Z Abrechtic v Jizerských horách se k nim vydejte po zelené turistické značce. Cesta je dlouhá 5,9 km krásnou horskou přírodou. Cestou budete minout i Schillerův pamětní kámen a malinkou vesničku Mariánskou horu. Najít po cestě Schillerův pamětní kámen může pak být bezva hra pro děti, neboť se nenachází přímo u silničky (cesty), ale Pomníček je asi 15 metrů od silničky, po které jde zelená turistická cesta.

Z Mariánskohorských bud můžete putovat ještě po žluté turistické značce až k Protržené přehradě. Není to už daleko. Od chalup se nachází jen pouhý jeden kilometr a je to velmi zajímavá kulturní památka.

Protržená přehrada

 Přehrada byla kdysi postavena na řece Bílá Desná. Dne 18. září 1916 došlo k protržení přehrady, jež mělo katastrofické následky. Povodňová vlna způsobila nejen obrovské materiální škody, ale vyžádala si i 65 lidských životů. Jedná se o unikátní zbytky protržené přehrady, jejíž nevhodná technologie stavby po katastrofě sloužila pro bezpečnější výpočty dalších přehradních konstrukcí, budovaných po roce 1916. 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load