ENDEPL
Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Vyhledávání

Hurá na Mácháč!

Máchův kraj

Web:www.doksy.com
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Navštivte jednu z nejatraktivnějších letních oblastí severních Čech a velmi oblíbenou oblast básníka Karla Hynka Máchy. Máchovo jezero je v letním období pro výlety jako stvořené. Koupání si tu můžete dopřát hned na několika plážích a také si užít skvělou vyhlídkovou plavbu parníkem. A pokud by se přeci jen někdo nudil, může vyrazit do muzea Čtyřlístku do Doks nebo na naučnou stezku se Čtyřlístkem okolo Blaťáku.
 
 

Mezi nejvyhledávanější rekreační střediska na březích Máchova jezera jsou zajisté Doksy a Staré Splavy.  Velký význam pro rozvoj města Doksy měl zejména císař Karel IV., který dal Doksům významná městská privilegia a v roce 1367 nechal založit Velký rybník, jak se kdysi přezdívalo dnešnímu Máchovu jezeru. První pláž tu byla však zřízena až v roce 1928. Nyní je Máchovo jezero vyhledávané turisty hlavně v letních měsících, neboť poskytuje osvěžení a rekreaci tisícům návštěvníků na čtyřech plážích. V období července a srpna se můžete svézt i vyhlídkovým, výletním parníkem

Na turistickém ruchu se také výrazně podílejí Staré Splavy, které najdete na severním břehu Máchova jezera. Najdete tu zejména Aquapark Staré Splavy, který je známý pro velký počet vodních atrakcí pro děti i dospělé.

Kolem samotného jezera vede také několik naučných stezek. S chráněnými kriticky ohroženými živočichy a rostlinami a rybníkářstvím Máchova jezera se seznámíte na naučné stezce Swamp. Dětem je věnována naučná stezka Se Čtyřlístkem okolo Blaťáku, jež vede po žluté turistické trase, a na níž se setkáte s hrdiny komiksu Čtyřlístek. Proč Čtyřlístek? Právě ten je doma v Doksech. Od roku 2012 má v Doksech i vlastní muzeum Čtyřlístek

Každý rok se ve městě koná spousta kulturních i sportovních akcí. Z nejznámějších jsou například Eurohry Doksy, Starosplavská pouť, Dokské městské slavnosti či letní Beach open air festival Mácháč. 

Yachting na Máchově jezeře, autor: Infocentrum Doksy
Yachting na Máchově jezeře, autor: Infocentrum Doksy
Máchovo jezero, autor: Infocentrum Doksy
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load