ENDEPL
Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Vyhledávání

Kostel sv. Václava, Harrachov

Krkonoše

Harrachov, 512 46

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Na místě původní dřevěné kaple byl v roce 1788 postaven dřevěný kostel sv. Václava. V letech 1822-28 byl na jeho místě postaven zděný empírový kostel s částečně skleněným oltářem.
 
 

Původně v Harrachově stávala dřevěná kaple doložená z roku 1730, nynější kamenný empírový kostel byl postaven v letech 1822 – 1828.

Stěny chrámové lodi zdobí obrazy sv. Václava a Panny Marie s dítětem.

Nejstarší a velmi pozoruhodnou částí kostela je empírový oltář z roku 1827, jehož svatostánek a části jsou ze skla zdejší sklárny.

Po osmdesáti letech se 15.5.2022 opět rozezněly v Harrachově zvony. Největší zasvěcený Bohu, což na něm hlásá nápis v jedenácti jazycích, prostřední se jménem sv. Václava, ochránce krkonošského města, a nejmenší věnovaný dárkyni života Panně Marii, odlili v dílně zvonaře Petra Rudolfa Manouška.

Kostel sv. Václava zima
 

Církevní památky: kostely

Kostel sv. Václava zima
Kostel sv. Václava zvony
Kostel sv. Václava oltář
Kostel sv. Václava 1
Kostel sv. Václava
Kostel sv. Václava 2
Kostel sv. Václava 3
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load