ENDEPL
Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Vyhledávání

Kostel sv. Bartoloměje, Doksy

Máchův kraj

Doksy, 472 01

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Kostel sv. Bartoloměje v Doksech se nachází na místě původního dřevěného kostela ze 14. století. Původně jednolodní kostel byl postaven v raně barokním stylu okolo roku 1638 vlámským architektem Bernardem Canevallem.
 
 
Křížový půdorys kostel získal v první polovině 18. století, když byla přistavěna v roce 1748 jižní kaple sv. Barbory a v roce 1754 severní kaple sv. Kříže. Věž byla zvýšena a do dnešní podoby upravena v roce 1832. V průčelí najdeme niky s raně barokními sochami Panny Marie, sv. Bartoloměje a Jana Křtitele. Vnitřek kostela je členěn pilastry a profilovanou římsou, loď je zastropena trojdílnou valenou klenbou. Zařízení v kostele je rovněž raně barokní s rokokovými doplňky.

Portálový hlavní oltář z let 1670-80 obsahuje jednu ze tří existujících kopií sošky Panny Marie Montserratské, tzv. Černé Madony. Do Čech ji přinesli okolo roku 1635 montserratští benediktini. V letech 1666 až 1785 měla své místo v hradní kapli na Bezdězu a přitahovala k sobě zástupy poutníků. Po zrušení bezdězského kláštera císařem Josefem II. byla přenesena do dokského kostela a stala se jeho významnou památkou.

V nástavci oltáře se nachází obraz sv. Bartoloměje od Jana  Hickela z České Lípy (1725), na bocích oltáře jsou umístěny sochy sv. Petra a Pavla z roku 1755 pocházející z dílny bratří Jelínků z Kosmonos.

V jižní boční kapli stojí oltář sv. Barbory a 14 sv. pomocníků z poloviny 18. stol. Na oltáři pod baldachýnem je na obraze znázorněna Panna Maria Pomocná. Tento obraz namaloval v roce 1729 Kryštof František Richter a až do roku 1760 visel na stromě při Mariánské cestě v blízkosti Králova stolce. V severní boční kapli sv. Kříže se nachází bronzový reliéf, který zobrazuje svatou rodinu. Pochází od mexického malíře Romua Roza. Tento malíř reliéf kostelu daroval na památku svého sňatku s dcerou dokského přednosty stanice Ch. Krause, který se konal 26. 12. 1927 v dokském kostele. Obrazy křížové cesty na bočních stěnách kostela namaloval v roce 1809 mimoňský malíř Josef Schmidt.

V roce 1998 byla umístěna u vstupu do hlavní chrámové lodi zrestaurovaná socha Panny Marie z mariánského sousoší na náměstí.

Akce

11.6.2022 11:00

Varhanní koncert v kostele sv. Bartoloměje

Na varhany bude improvizovat hudebník Pavel Hrubeš. Vstupné dobrovolné. Výtěžek ze vstupného je určen na záchranu cenných varhan.
16.6.2022 17:00

ZUŠka pomáhá hudbou

Představí se žáci Základní umělecké školy Doksy, na varhany zahraje hudebník Pavel Hrubeš. Vstupné dobrovolné. Výtěžek ze vstupného je určen na záchranu cenných varhan.
25.6.2022 11:00

Varhanní koncert v kostele sv. Bartoloměje

Na varhany bude improvizovat hudebník Pavel Hrubeš. Vstupné dobrovolné. Výtěžek ze vstupného je určen na záchranu cenných varhan.
Všechny akce
Kostel sv. Bartoloměje, Doksy
 

Církevní památky: kostely

Kostel sv. Bartoloměje, Doksy
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load