ENDEPL
Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Vyhledávání

Kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova, Jablonec nad Nisou

Jizerské hory

Horní nám. 12
Jablonec nad Nisou, 466 01

Telefon:+420 483 312 327
Web:www.farnostjablonec.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Římskokatolický kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova je jednou z nejvýznamnějších dominant Jablonce nad Nisou. Byl postaven ve stylu meziválečné moderny a dokončen v roce 1932. Autorem návrhu byl významný architekt celoevropského významu, jablonecký rodák Josef Zasche.
 
 

Kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova vévodí Hornímu náměstí, které je dobrým výchozím bodem pro prohlídku Jablonce, neboť se zde nachází prostorné parkoviště.  Z náměstí je okouzlující výhled na vrch Černá studnice s kamennou rozhlednou. Na pohled netypický kostel postavený ve 30. letech minulého století působí strohým a zároveň tajemným dojmem a určitě stojí za bližší prozkoumání.

Velkorysý trojlodní objekt s příčnou lodí a hranolovou věží na jižní straně a s tehdy moderním obkladem z ostře pálených cihel (klinkerů) nebyl nikdy zcela dokončen. Impulsem ke stavbě byla nedostačující kapacita původního farního kostela sv. Anny. Architekt Josef Zasche, který v rodném městě navrhl i kostel Povýšení sv. Kříže, vytvořil první návrh již v r. 1898, ale 1. světová válka, hospodářská krize a další okolnosti protáhly přípravu stavby na 30 let a projekt tak několikrát změnil svou podobu. Vlastní stavbu provedla firma ing. Maxe Dauta a velká řada dalších místních firem. Pouze takové dodávky, pro které v místě neexistoval dostatečně kvalitní dodavatel, byly svěřeny cizím firmám. Interiér nebyl vinou osudových změn dokončen podle autorova záměru, nýbrž pouze provizorně. Na hlavním oltáři je umístěna bronzová socha Krista od vídeňského sochaře Arnolda Hartiga (rodáka z nedalekého Tanvaldu), na bočním oltáři se nachází mramorová oltářní socha Piety od Fraze Huba (oltář je výjimečný tím, že jde zároveň o pomník padlým Jablonečanům v 1. světové válce).

Kromě pravidelných bohoslužeb se zde konají i koncerty. Mimořádně rozsáhlé varhany, navržené rovněž J. Zaschem, právě procházejí víceletou opravou, více zde.

Zajímavou reportáž o kostelu Nejsvětějšího Srdce Ježíšova z cyklu Věže severu si můžete prohlédnout a přečíst zde.

Kostel patří Římskokatolické farnosti – děkanství Jablonec nad Nisou. www.farnostjablonec.czDovolená bez bariér - nabídka

Na kraji schodiště byla vybudována nájezdová rampa pro imobilní osoby, takže se do kostela bez problémů dostanou i lidé na vozíčku.

Otevírací doba

Kostel je přístupný v době bohoslužeb.

Kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova, autor: Archiv JKIC
 

Služby a vybavení: parkoviště, parkoviště pro autobusy Církevní památky: kostely

Kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova, autor: Archiv JKIC
Kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova   interiér II, autor: Archiv JKIC
Kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova   interiér I, autor: Archiv JKIC
Kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova, autor: Archiv JKIC
Kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova   vitráže, autor: Archiv JKIC
v (1), autor: Archiv JKIC
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load