ENDEPL
Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Vyhledávání

Podzimní toulky krajem sv. Zdislavy

Lužické hory

Příroda se zahaluje do podzimních barev a dává nám najevo své krásy babího léta. To je ideální čas vyrazit na výlet do kraje blahořečeného sv. Zdislavou, kde babí léto bývá nejkrásnější. Navštivte město Jablonné v Podještědí a s ním i Zdislavinu studánku s léčivou vodou a projděte se barevnou alejí stromů až k zámku Lemberk.
 
 

Dnešní výlet s podzimní tématikou Vás povede krajem paní Zdislavy z Lemberka. O paní Zdislavě se říká, že byla dítkem milosti a dcerou světla. V historických knihách se píše, že  měla vždy zásobu oleje dobrých skutků, aby jím svítila a hřála nejen ve svém srdci, ale také druhým. Místní lidé ji nosí v srdci jako patronku a léčitelku nemocných. A právě v zákoutí městečka Jablonné v Podještědí v Markvarticích lze dodnes najít pramen, jehož vody prý používala k léčení lidí a nese název Zdislavina studánka. Říká se, že voda z tohoto pramene byla léčivá a sv. Zdislava touto vodou pomáhala navracet zrak slepým, ale hlavně malomocným, lidem s kožními chorobami, chromým a jinak vážně nemocným lidem. Dodnes ve zdejším kraji potkáte mnoho lidí, kteří si vodu ze studánky stáčí do lahví a vozí si ji  ve velkém množství na trakařích a kárách domů. A když zeptáte dědečka s věkem přibližně 75 let, proč se s tolika litry vody tahá, tak vám odpoví: “Inu, od té doby, co pijeme jen vodu ze Zdislavy studánky, tak jsem zdravý já i moje žena.“ Co na tom je pravdy, o tom už se musíte přesvědčit sami.

Ke Zdislavině studánce se můžete vydat po zelené turistické značce od Základní školy v Jablonném v Podj. kolem Markvartického rybníka nebo z obce Lvová, odkud se ke studánce můžete vydat směrem doprava od parkoviště pod zámkem Lemberk.

Směrem od Zdislaviny studánky vás ukazatele mohou nasměrovat na krásnou stromovou alej, na podzim všemi barvami listím zbarvenou, po které dojdete k malebným chaloupkám u zámku Lemberk. Tuto kouzelnou pohádku ocení jistě děti, neboť u chaloupek na ně číhá vodník na vrbě nebo na ně vykouknou trpaslíci ze zahrádky. Projděte kolem těchto pradávných chalup, až přijdete k samotné bráně zámku Lemberk, který během měsíce října bývá ještě otevřený. Na tomto zámku sv. Zdislava žila se svým mužem, panem Havlem z Lemberka a s jejich čtyřmi dětmi. Uvnitř zámku patří mezi nejzajímavější prostory barokní kaple Seslání Ducha svatého, Bajkový sál, vrchnostenská kancelář  či černá kuchyně a Zdislavina světnička.

Podle průzkumu kosterních pozůstatků se sv. Zdislava dožila věku 30-35 let a zemřela patrně krátce před rokem 1252. Její hrobka je umístěna v Bazilice sv. Vavřince a sv. Zdislavy poblíž náměstí Míru v Jablonném v Podještědí, kam můžete také nahlédnout.


Podzimní toulky od Zdislaviny studánky směrem k zámku Lemberk, autor: Radek Kudláček
Podzimní toulky od Zdislaviny studánky směrem k zámku Lemberk, autor: Radek Kudláček
Zdislavina studánka na podzim, autor: Jindřiška Krobová - fotografka z Jablonného v Podj.
Výhled z věže, autor: Míra Chmea
Zámek Lemberk - nádvoří, autor: Míra Chmela
Zámek Lemberk, autor: Míra Chmela
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load