ENDEPL
Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Vyhledávání

Kaple sv. Alžběty, Harrachov

Krkonoše

Harrachov, 512 46

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Vedle budovy harrachovské sklárny se nachází kaple sv. Alžběty, ve které je umístěn unikátní skleněný zvon.
 
 

Vedle sklárny v Harrachově stojí kaple sv. Alžběty se skleněným zvonem. Ve zdejší sklárně jej odlil roku 1916 Julius Klinger. Zvonek vysoký 50 cm váží 10 kg. Nad svým portálem nese znak rodu Harrachovců – tři paví pera. Oltář uvnitř kaple se skládá z benátských zrcadel.


Kaplička sv. Alžběty pochází z 18. století. Její místo před sklárnou není náhodné. Kapličku nechala vystavět Anna Elisabeth Mullerová, manželka ředitele sklárny. Původní dřevěná kaple přestala sloužit svému účelu, a po zbudování kostela sv. Václava v Harrachově v roce 1786 postupně zanikala.

V roce 1901 ji obnovil hrabě Jan Harrach, který kapličku nechal vystavět v podobě, jak ji vidíme dnes. Pseudogotická stavba byla vysvěcena o rok později. Zajímavostí je, že materiál na stavbu pochází z místních zdrojů. Erby a sochy pak jsou z hořického pískovce. Jejich autorem je známý český sochař Antonín Sucharda.

Kaple sv. Alžběty v sobě ukrývá unikátní skleněný zvon, odlitý v místní sklárně. V roce 2020 kapličku obnovili harrachovští dobrovolníci, na Vánoce 2020 byla poprvé slavnostně nasvícena. Barevné vitráže Kaple Sv. Alžběty tak svítí do zimních podvečerů a společně s nasvíceným Mamutím můstkem dotváří atmosféru zimních podvečerů v Harrachově.

Poloha: vedle budovy harrachovské sklárny Novosad.

Kaple sv. Alžběty, Harrachov
 

Církevní památky: kaple

Kaple sv. Alžběty, Harrachov
Kaple sv. Alžběty, Harrachov, autor: Milan Drahoňovský
Kaple sv. Alžběty, Harrachov
Kaple sv. Alžběty, Harrachov
Kaple sv. Alžběty, Harrachov
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load