ENDEPL
Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Vyhledávání

Johanitská komenda sv. Zdislavy v Českém Dubu

Máchův kraj

Starý zámek 1/IV
Český Dub, 463 43

Telefon:+420 485 147 090
GSM:+420 728 045 065
E-mail:muzeum@cdub.cz
Web:www.muzeumceskydub.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Johanitská komenda sv. Zdislavy v Českém Dubu je částečně zachovalým komplexem budov ze 40. let 13. století, vystavěných zde rytířsko-špitálním řádem Rytířů sv. Jana Jeruzalémského (Johaniti). Dnes patří k nejstarším dochovaným středověkým objektům na severu Čech. Z dochovaných částí jsou nejvýznamnější pozdně románská kaple sv. Jana Křtitele a tzv. „Velký sál“ románsko-gotické klášterní budovy, v němž mohou návštěvníci dodnes spatřit původní klenutí s klenebními pasy, středověká okna a další historické stavební detaily.
 
 

Komendu (tj. opevněný klášter) zde založil krátce po roce 1237 český velmož Havel z Lemberka, manžel svaté Zdislavy, proslulé skrze její špitální činnost a léčitelské zázraky. O „své“ nemocné se velmi pravděpodobně starala právě ve špitále patřícím českodubské johanitské komendě. 

Komplex středověkých budov sloužil jako johanitský klášter do husitských válek, poté byl několikrát rozbořen a zčásti přestavěn, nejprve na renesanční zámek (16. století), později na městský činžovní dům (19./20. století).

Pozůstatky ze starých listin známé, leč historií ztracené středověké komendy, byly znovuobjeveny teprve v roce 1991. Tento doslova senzační „objev“ tehdy učinil ředitel místního muzea PhDr. Tomáš Edel. Stalo se tak po dlouhých letech jeho historického i fyzického pátrání, s přispěním štěstí, které přeje připraveným, zejména však díky jeho vytrvalosti a neutuchajícímu nadšení a zápalu pro věc. Pod nic neříkající novodobou zazdívkou jednoho z místních sklepů tehdy narazil na dávno ztracený svět - skrze provedenou sondu poprvé zahlédl jím tolik let hledanou, dlouhá staletí nezvěstnou komendu dubských johanitů.

Překvapení kolem nalezení domněle již dávno zaniklé komendy však ještě nemělo být konečné. V roce 2003, při archeologických vykopávkách v areálu, byl učiněn další nevšední nález. V jednom z hrobů uprostřed johanitského areálu byl nalezen vzácný románský ostatkový kříž. Velkou záhadou českodubské komendy zůstává, komu patřil hrob, v němž byla tato vzácnost nalezena. Šokujícím poznatkem je totiž skutečnost, že hrob uprostřed mužského kláštera nepatřil žádnému z johanitských rytířů, nýbrž ženě!

Johanitská komenda v Českém Dubu je přístupná veřejnosti od roku 1993, kdy se stala odloučenou expozicí Podještědského muzea.

Výklad v cizích jazycích:

Němčina - slovem

Angličtina - textový materiál

Pozor!!! Prohlídky začínají v Podještědském muzeu na adrese Svobody 31, Český Dub

Parkování:

Parkování je možné přímo v areálu Podještědského muzea (Svobody 31, cca 7 minut pěšky od Johanitské komendy) nebo na parkovacích plochách v centru města. 

 


Otevírací doba

Duben - Září St - Ne 9:00 - 17:00

Pravidelné prohlídky Johanitské komendy: v 10:00, 12:00, 14:00 a 16:00 hod. (začátek poslední prohlídky). Johanitská komenda se nalézá v centru města na adrese „Starý zámek“, cca 7 minut pěší chůzí od Podještědského muzea. K prohlídce komendy je třeba si zakoupit vstupenku v prodejně Podještědského muzea (na adrese: Svobody 31; za městským parkem). Kontakt na průvodce: 728 045 065.

Vstupné

Johanitská komenda
Plné vstupné:60,00 CZK
Zvýhodněné vstupné:40,00 CZK
Poznámka:Děti do 6 let mají vstup zdarma.
Velký okruh (Podještědské muzeum + Johanitská komenda)
Plné vstupné:100,00 CZK
Zvýhodněné vstupné:60,00 CZK
Poznámka:Děti do 6 let mají vstup zdarma.
Kompletní ceník vstupného naleznete na:https://www.muzeumceskydub.cz/prohlidky-a-vstupne.html
, autor: Milan Drahoňovský

Výklad v cizím jazyce: angličtina, němčina Služby a vybavení: parkoviště Církevní památky: ostatní

, autor: Milan Drahoňovský
, autor: Archiv Podještědského muzea
, autor: Archiv Podještědského muzea
, autor: Archiv Podještědského muzea
, autor: Archiv Podještědského muzea
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2021  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2021
load