ENDEPL
Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Vyhledávání

Přechod Zlaté stezky Českého ráje - 7. den

Český ráj

Alternativní úsek: Jičín – Prachovské skály – Jičín (16 km)
 
 

Průběh trasy:
JIČÍN – Holín – Prachov – Turistická chata – Horní Lochov – Brada – Kbelnice – JIČÍN

Alternativní trasa:
JIČÍN – Holín – Prachov – Turistická chata – Horní Lochov – Nadslav – Staré Hrady – Libáň (možnost návratu do Jičína autobusem) 23 km

Náročnost a délka trasy: v prostoru Prachovských skal jsou na většině stezek schody a strmá stoupání či klesáni, jinde nenáročné

Popis trasy:

Prachovské skály dnes, na rozdíl od minulosti, neleží na Zlaté stezce. Abychom je ale na Zlatou stezku alespoň pomyslně vrátili, neboť je rozhodně při našem putování nelze vynechat, připravili jsme alternativní trasu, která nás tam zavede. Pokračujme tedy z Jičína po červené značce do osady Prachov a dále až k Turistické chatě. Ve vlastních Prachovských skalách je řada okruhů, většinou s úzkými průchody mezi skalami po strmých schodech a je na každém návštěvníkovi, jak dlouhou a náročnou trasu si vybere. Zpět se vrátíme například po modré či zelené přes Bradu a Kbelnici do Jičína. Kromě skal si můžeme povšimnout i řady pomníků z prusko-rakouské války, jejíž bitva zde v roce 1866 probíhala.

Alternativní trasa Z Prachova do Libáně:

Když v roce 1886 Václav Durych začal používat pojem „český ráj“ (opravdu tehdy ještě s malým „č“), vymezil jej na jihu až k Libáni. Pokud bychom z Prachova od Šikmé věže pokračovali po červené značce, dovedla by nás kolem vrchu Svatá Anna s kaplí k ostruženským rybníkům a přes Nadslav a Batín až ke Starým Hradům (hrad a zámek Staré Hrady – nabídka pro rodiny s dětmi) a do Libáně. Jižně od Libáně kopečky končí a krajina navazuje na úrodné Polabí.


Prachovské skály
 
Prachovské skály
Mapa - 7. den, autor: ing. Jan Mertlík
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2021  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2021
load