ENDEPL
Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Vyhledávání

Přechod Zlaté stezky Českého ráje - 6. den

Český ráj

Úsek Kozákov – Tábor – Železnice – Jičín (26,5 km)
 
 

Průběh trasy:
KOZÁKOV – Komárov – Bačov – Zelený Háj – Bezděčín – Skuhrov – Rváčov – Morcínov – Košov – Tábor – Kyje – Železnice – Valdice – JIČÍN

Alternativní trasa:
KOZÁKOV – Komárov – Bačov – Zelený Háj – Bezděčín – Skuhrov – Rváčov – Morcínov – Košov – Tábor – Klepanda - Bradlec – Železnice – Valdice – JIČÍN (36 km)

Náročnost trasy: Úsek středně náročný

Popis trasy:

Z Kozákova po Zlaté stezce pokračujeme přes osady Komárov, Bačov, Vrchy a křižovatku Zelený Háj. Dále sestoupíme po lesní cestě do údolí Černá rokle a přes Rváčov, Morcínov a Košov dojdeme k Alainovu kříži (na památku jednoho z Rohanů, kteří vlastnili i lomnické panství) a dále na vrch Tábor (rozhledna). Odtud můžeme pokračovat buď přímo do památkové zóny Železnice, kde lze navštívit tamní muzeum, nebo si mírně prodloužit cestu po červené turistické značce přes Klepandu. Odtud je možná odbočka na dva kilometry vzdálenou zříceninu hradu Kumburk .

Z Klepandy jdeme po modré značce přes Bradlec (zřícenina hradu) do Železnice, kde se opět napojíme na Zlatou stezku. Cesta kolem vrchu Zebín nás dovede k Valdštejnské lodžii – letohrádku s rozsáhlým anglickým parkem. Odtud vede až k Jičínu čtyřřadá lipová alej, kterou nechal vysázet Albrecht z Valdštejna.

Město Jičín nese přívlastky „Město pohádky“ či město „Albrechta z Valdštejna“, za jehož vlády zažilo největší rozmach. V Jičíně, který je dnes městskou památkovou rezervací, rozhodně doporučujeme se zdržet a navštívit tamní památky, jako např. Valdštejnský zámek, ve kterém sídlí Muzeum hry, synagogu, Valdickou bránu, Rumcajsovu ševcovnu, expozici Rumcajsův svět Radka Pilaře, Valdickou bránu ad.

Náměstí Jičín
 
Náměstí Jičín
Mapa - 6. den, autor: ing. Jan Mertlík
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2021  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2021
load