ENDEPL
Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Vyhledávání

Přechod Zlaté stezky Českého ráje - 5. den

Český ráj

Úsek Malá Skála – Besedické skály – Kozákov (10 km)
 
 

Průběh trasy:
MALÁ SKÁLA Pánovo pole - Besedice – Koberovy – Hamštejnský hřeben – Vzdychánek – KOZÁKOV

Náročnost trasy: Z Malé Skály strmý výstup, ve skalách schody, užší či nízké průchody.

Průběh alternativní trasy:
MALÁ SKÁLA Besedice – Vrát - Železný Brod – Podspálov Semily – Krkavčí skála - Záhoří KOZÁKOV (23 km)

Náročnost trasy: Z Malé Skály strmý výstup, ve skalách schody, užší či nízké průchody. Železný Brod – Podspálov silnice s menším provozem aut, ale s vysokou frekvencí cyklistů a bruslařů. Riegrova stezka s balvanitým povrchem – za mokra kluzké.

Popis trasy:

Z Malé Skály vystoupáme na rozcestí Pánovo pole. Zlatá stezka (červená značka) pokračuje přímo. My ale odbočíme vpravo na žlutou značku do skalního města Chléviště. Skalní bludiště a vyhlídky na Maloskalsko totiž určitě stojí za krátkou zacházku.  Po necelém kilometru se na červenou vrátíme, abychom z ní po pár stech metrech opět odbočili vpravo (žlutá a modrá značka) a absolvovali ještě průchod kolem modlitebny a bludištěm Besedických skal do Besedic. 

Odtud budeme pokračovat přes Koberovy a Hamštejn přímo na vrchol nejvyšší hory Českého ráje – Kozákov (turistická chata, rozhledna). Nebo můžeme z Besedic sejít po zelené značce do Železného Brodu.

Železný Brod díky své stále žijící sklářské tradici nese přívlastek „Skleněné městečko“. Můžete zde navštívit řadu sklářských dílen a obchůdky, kde si lze vyzkoušet výrobu šperků z vinutých perel, prohlédnout si sklářské expozice v muzeu nebo sbírku skleněných betlémů v místním Minimuzeu. Za procházku určitě stojí i naučná stezka památkovou rezervací Trávníky.

Ze Železného Brodu pokračujeme po pravém břehu řeky Jizery po silnici na Podspálov (neznačený úsek). Poblíž soutoku Jizery a Kamenice stojí vodní elektrárna z roku 1926. Odtud pokračujeme po Riegrově stezce kaňonem Jizery do Semil – Bítouchova. Riegrova stezka prochází kolem několika vyhlídek, je vybavena informačními panely a největší zajímavostí stezky je 77 metrů dlouhá visutá galerie vybudovaná nad hladinou řeky. Proti jejímu konci na druhém břehu se nachází první česká via ferrata (zajištěná cesta po skále).

Riegrova stezka nebyla součástí Zlaté stezky, přesto však byla v rámci vícedenních putování do výletů zařazována.  

V Semilech – Řekách se napojíme na modrou značku a dále na žlutou, která nás dovede na Krkavčí skálu (vyhlídka do kaňonu Jizery). Zelená značka nás pak provází až na Kozákov, kde se opět napojíme na Zlatou stezku. Pokud si chceme vybrat z širší nabídky služeb, doporučujeme přenocovat v Semilech. Zde je možnost navštívit muzeum, Jílovecké roubenky, využít půjčovny elektrokol ad.

Riegrova stezka
 
Riegrova stezka
Mapa - 5. den, autor: ing. Jan Mertlík
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2021  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2021
load