ENDEPL
Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Vyhledávání

Přechod Zlaté stezky Českého ráje - 4. den

Český ráj

Úsek Turnov – Malá Skála (12 km)
 
 

Průběh trasy:
TURNOV – naučná stezka Zámek Hrubý Rohozec – Dolánky u Turnova – Bukovina – Drábovna – hrad Frýdštejn – Pantheon – MALÁ SKÁLA

Náročnost trasy: Mezi Bukovinou a Drábovnou křížení silnice I/10 mimo obec !!! Strmější klesání v závěru trasy.

Popis trasy:

Drobnou úpravou prošlo trasování v Turnově, kde namísto vedení stezky přes náměstí, prochází trasa v současnosti po pravém břehu Jizery pod zámkem Hrubý Rohozec.

Výlet začínáme v Turnově, kde můžeme navštívit několik zajímavostí a památek, jako například Muzeum Českého ráje s mineralogickou expozicí, klenotnicí a obrovským plátnem Mikoláše Alše – Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou. Dále doporučujeme prohlídku turnovských kostelů či synagogy ad. Na pravém břehu řeky Jizery se na vysoké skále vypíná státní zámek Hrubý Rohozec. Zámek je v letních měsících od Zlaté stezky přístupný po schodišti (Zámecká naučná stezka). Nedaleko odsud, v Dolánkách u Turnova, stojí Dlaskův statek, který je od roku 2010 národní kulturní památkou a kde se nachází etnografická expozice Muzea Českého ráje.

Z Dolánek u Turnova nás Zlatá stezka zavede přes Bukovinu na Drábovnu, menší skalní město, z jehož okraje se nabízí výhled na Maloskalsko a údolí řeky Jizery. Stával zde i drobný dřevěný hrad (krátká odbočka, volně přístupný). Další zastávkou je zřícenina hradu Frýdštejn s mohutnou válcovou věží, odkud je nádherný rozhled do kraje. Od hradu trasa sestupuje po Vranovském hřebenu k Pantheonu, který vznikl romantickou úpravou kolem zbytků hradu Vranova a připomíná řadu osobností, kterých si cenil Zachariáš Römisch, někdejší vlastník maloskalského panství.

Poslední zastávkou pak bude vyhlídka Zahrádka. Ze skalního ostrohu vysoko nad tokem Jizery uvidíme Malou Skálu, Suché skály, oblast Chléviště ad. Pak už nás čeká jen sestup do letoviska Malá Skála, kde tuto etapu zakončíme.

Malá Skála, přezdívána rovněž „perla Českého ráje“, je odedávna cílem těch, kteří vyhledávají klid, i těch, co touží po adrenalinových zážitcích. Najdete zde Boučkův statek s Galerií Josefa Jíry, lanové centrum, půjčovny lodí a koloběžek. Obcí prochází stezka Greenway Jizera. Najdete zde několik možností pro ubytování i stravování.

Zámek Hrubý Rohozec
 
Zámek Hrubý Rohozec
Mapa - 4. den, autor: ing. Jan Mertlík
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2021  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2021
load