ENDEPL
Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Vyhledávání

Přechod Zlaté stezky Českého ráje - 3. den

Český ráj

Úsek Libošovice – Trosky – Hrubá Skála – Turnov (23 km)
 
 

Průběh trasy:
LIBOŠOVICE – rozcestí U Přibyla – Podsemínský mlýn – Nebákov – Troskovice – Vidlák – zámek Hrubá Skála – hrad Valdštejn – TURNOV

Náročnost trasy: Úsek pouze s krátkými strmějšími úseky.

Popis trasy:

Z Libošovic červená značka klesá do údolí Žehrovky. Proti jejímu proudu přes Podsemínský mlýn dojdeme na Nebákov. Zdejší mlýn má sice barokní podobu, ale stojí zde nejméně od 15. století. Po kamenné cestě vystoupáme na plošinu, nad kterou se vypíná symbol Českého ráje – zřícenina hradu Trosky. Mineme tábořiště Svitačka a vystoupáme k restauraci pod zříceninou. Pokud chceme navštívit hrad, uděláme krátkou odbočku po modré turistické značce (cca 500 m do kopce).

Pak pokračujeme po červené značce opět přes Podtrosecká údolí k rybníku Vidlák (výletní restaurace, tábořiště). Další zastávkou je zámek Hrubá Skála. Původní hrad byl přestavěn na zámek, ve kterém je dnes čtyřhvězdičkový hotel s wellness. Turisté zde mohou vystoupat na vyhlídkovou věž.

Zlatá stezka pokračuje přes Arboretum Bukovina (jedna z nejstarších sbírek dřevin a jedna z prvních pokusných ploch na pěstování severoamerických dřevin ve střední Evropě) a vyhlídky na Hruboskalské skalní město až k hradu Valdštejn. Od hradu pokračujeme na rozhlednu Hlavatice. Tato skalní vyhlídka je přístupná po kovovém schodišti a nabízí krásný rozhled na Turnovsko a Ještědsko-Kozákovský hřbet, za kterým jsou vidět vrcholy Jizerských hor. Pod vyhlídkou se nacházejí první domy patřící k městu Turnov.

Turnov je turistickým centrem celé oblasti se širokou turistickou nabídkou. Již od nepaměti k tomuto městu patří výroba šperků a zpracování drahých kamenů. A tato tradice zde žije dodnes – můžete zde navštívit například Galerii Granát, kde lze spatřit ukázku šperků z českých granátů. Turnov se širokou nabídkou ubytovacích i stravovacích služeb je skvělým místem pro přenocování. 

Zřícenina hradu Trosky
 
Zřícenina hradu Trosky
Mapa - 3. den, autor: ing. Jan Mertlík
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load