ENDEPL
Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Vyhledávání

Okruh z Malé Skály do Turnova a zpět

Český ráj

Náročný výlet (černý stupeň obtížnosti) do oblasti Maloskalska a Turnovska s využitím nově vybudovaného úseku stezky Greenway Jizera.
 
 

Délka výletu: 17 km

Obtížnost trasy pro mechanický vozík: náročná, vyžaduje doprovod

Obtížnost trasy pro elektrický vozík: středně náročná

Vhodnost trasy pro kočárek: ano

Vhodnost trasy pro seniory: ano

Itinerář:

Parkoviště pod Pantheonem Malá Skála – křižovatka kaplička (1 km) – silnice Rakousy, nad tunelem (3 km) – červená cyklo Zrcadlová koza (7 km) – červená cyklo Turnov, náhon (8,3 km) – cyklo č. 17 Dolánky (9 km) – a zpět Malá Skála (17 km) po stezce Greenway Jizera. Trasu Dolánky – Malá Skála je možno absolvovat i vlakem.

MAPA


Popis trasy:

Výlet začíná na asfaltovém parkovišti na Malé Skále, kde nejsou vyhrazená místa pro vozíčkáře. Přejděte hlavní silnici a pokračujte po lávce přes řeku Jizeru po zelené značce pro pěší. Sjezd z lávky je dlouhý 3 m a prudký (kritické místo – foto č. 1).

Odtud pokračujte dále po zelené pěší trase směrem na Turnov. Po 400 m se dostanete na křižovatku, kde odbočte vlevo k železničnímu přejezdu. Pokračujte po rovné asfaltové silnici až na konec obce Malá Skála, kde vás čeká stoupání do mírného kopce. Následuje rovinka a mírné klesání. Pak přichází další stoupání do mírného kopce o délce 300 m, které vás přivede do Rakous (turistický rozcestník Rakousy, nad tunelem). Dále pokračujte po červené cyklotrase, silnice klesá cca 1 km k řece Jizeře. Od rozcestí Betlémský mlýn budete stoupat do mírného kopce (délka 300 m) a pak přichází rovinka. Poté odbočte vpravo po červené cyklotrase s prudkým klesáním o délce 150 m (kritické místo – foto č. 2) k restauraci Zrcadlová koza.

Odtud pokračujte po červené cyklotrase k turistickému rozcestníku Turnov, náhon. V Dolánkách se napojte na trasu Greenway Jizera (cyklotrasa č. 17), která vás zavede zpět na Malou Skálu. Na trase Greenway Jizera váš čeká problematické místo s prudkým stoupáním na železniční most v Rakousích a s následujícím prudkým sjezdem (kritické místo – foto č. 3 a 4). Další dva mosty přes řeku Jizeru mají pozvolné nájezdy.

 

Zajímavosti na trase a v jejím okolí:

Vranovský hřeben

Ostrý hřeben z cenomanského pískovce, který vyzdvihly obrovské přírodní síly na konci třetihor.

Zřícenina hradu Vranov-Pantheon

Jeden z nejmladších hradů této oblasti, postavený počátkem 15. století s romantickými úpravami z počátku 19. století.

Dlaskův statek

Tradiční lidová architektura Pojizeří z konce 18. století s národopisnou expozicí.

Řeka Jizera

Řeka Jizera je největším pravostranným přítokem Labe. Pramení na severu Čech u polských hranic a do Labe se vlévá u Lázní Toušeň, cca 10 km od Prahy. Koridorem řeky prochází cyklotrasa Greenway Jizera (cyklotrasa č. 17), propojující Jizerské hory, západní Krkonoše, Český ráj a Polabí s Prahou.

Malá Skála

Významné turistické centrum na břehu řeky Jizery pod Vranovským hřebenem. Možnost koupání v řece Jizeře, Boučkův statek s Maloskalskou galerií Josefa Jíry, zřícenina hradu Vranov-Pantheon, půjčovny koloběžek a lodí, sezónní informační centrum a další.


Výlet prošla a fotila Pavla Bičíková v roce 2021.

Malá Skála
Malá Skála
Boučkův statek
Malá Skála Jizera
Malá Skála vodáci
Loužek
Dlaskův Statek
Žlutá plovárna Sundisk
Kritické místo č  1
Kritické místo č  2
Kritické místo č  3 Rakousy
Kritické místo č  4 Rakousy
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
10 (2)
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2021  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2021
load