ENDEPL
Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Vyhledávání

Okruh Prachovskými skalami

Český ráj

Náročný výlet (černý stupeň obtížnosti) do nejznámějšího skalního města, do Prachovských skal.
 
 

Délka výletu: 3,5 km

Obtížnost trasy pro mechanický vozík: náročná, vyžaduje doprovod

Obtížnost trasy pro elektrický vozík: trasa není vhodná pro elektrický vozík

Vhodnost trasy pro kočárek: ano

Vhodnost trasy pro seniory: ano

Trasu doporučujeme za sucha!

Itinerář:

Parkoviště Prachov – silnice, vstup do skal (0,2 km) – odbočka (0,5 km) – modrá pěší značka U Buku (1,2 km) – Nad Fortnou (1,4 km) – červená pěší značka vyhlídka Českého ráje (1,6 km) – žlutá a pak zelená pěší značka vyhlídka Míru (2 km) – zpět k Buku (2,2 km) – zpět na parkoviště (3,5 km)


  MAPA

Popis trasy:

Výlet začíná na parkovišti v Prachově, kde je asfaltový a částečně kamenitý povrch. Z asfaltové silnice po 150 m odbočte vlevo na červenou turistickou značku do Prachovských skal. Cesta je šotolinová. Projděte kolem kiosku a vystoupejte prudkým kopcem dlouhým 50 m. Pak následuje mírné stoupání, které vás zavede k pokladně Prachovských skal.

Od pokladny se vydejte prudkým kopcem, kde se po 30 m nachází odvodňovací kanál hluboký 10 a široký 30 cm (kritické místo – foto č. 1, 2, 3, 4). Během stoupání je nutno překonat celkem tři kanály. Po 150 m stoupání opusťte červené značení a odbočte vlevo na lesní písčitokamenitou cestu (modrá turistická značka) a pokračujte do středně prudkého kopce dlouhého 250 m, který vás zavede k rozcestí U Buku. Po deštích zde může být cesta trochu bahnitá.

Odtud můžete pokračovat po modré turistické značce k rozcestí Nad Fortnou. Jedná se o lesní cestu po rovině, na které se ale po dešti objevují místy kaluže, které lze objet.

Od Buku se dostanete po červené značce po zpevněné lesní cestě na vyhlídku Českého ráje. Cesta je místy kamenitá a vede do kopce i pozvolna z kopce. Na cestě musíte překonat i kořeny. Samotná vyhlídka je tvořena kameny a skalními bloky (kritické místo – foto č. 5, 6).

Z vyhlídky pokračujte po žluté značce k rozcestí U Buku, kde odbočte doleva na zelenou značku na vyhlídku Míru. Cesta má kamenitý povrch a vede do středně prudkého kopce. Před vyhlídkou je nutno v úseku 5 m překonat kořeny (kritické místo – foto č. 7, 8, 9, 10). Vyhlídka je kamenitá se skalními bloky, snadněji přístupná je jen její první část, protože v druhé části se nachází velké kameny a schody.Od vyhlídky se vraťte po zelené značce k rozcestí u Buku a pak pomodréznačce zpět na parkoviště.

 

Zajímavosti na trase a v jejím okolí:

Prachovské skály

Prachovské skály jsou jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice. Jsou zbytkem vysoké pískovcové kry, která je dnes rozčleněná četnými stržemi, roklemi a soutěskami. Skalní věže zde dosahují výšky až 40 m.

Vyhlídka Míru, Vyhlídka Českého ráje

Vyhlídky nabízejí mimořádné výhledy na Prachovské skály. Obdivovat můžete velké množství skalních věží i dalších útvarů, ale také výhledy na zříceninu hradu Trosky a na Ještěd.


Výlety prošla a nafotila Pavla Bičíková v roce 2021.

Prachovské skály, autor: Lucie Rovenská
Prachovské skály, autor: Lucie Rovenská
K vyhlídce Míru (2)
K vyhlídce Míru
k vyhlídce Českého ráje
k vyhlídce Míru (4)
k vyhlídce Míru (3)
kritické místo 05 k vyhlídce Českého ráje
Kritické místo 02 Prachov
kritické místo 03 Prachov
kritické místo 09 k vyhlídce Míru
kritické místo 07 k vyhlídce míru
kritické místo 01 Prachov
kritické místo 06 k vyhlídce Českého ráje
kritické místo 10 k vyhlídce Míru
kritické místo 08 k vyhlídce Míru
kritické místo 04 Prachov
01 Prachov
02 Prachov
03 Pracov
05 Prachov
09 k vyhlídce Míru
07 Prachov
08 z Prachova k Buku
04 Prachov
14
06 Prachov
12 k vyhlídce Českého ráje
11 Fortna
10 od Buku
18 k vyhlídce Míru
13 k vyhlídce Českého ráje
17 k vyhlídce Míru
15 od vyhlídky ČR k vyhlídce Míru
16 k vyhlídce Míru
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load