ENDEPL
Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Vyhledávání

Po stopách Albrechta z Valdštejna

Český ráj

Po stopách Albrechta z Valdštejna 

Méně náročný výlet (modrý stupeň obtížnosti) vás provede po krásných místech Jičínska a nabídne putování po stopách Albrechta z Valdštejna, jehož život je s touto oblastí úzce spjat.
 
 

Délka výletu: 5,5 km

Obtížnost trasy pro mechanický vozík: lehká

Obtížnost trasy pro elektrický vozík: lehká

Vhodnost trasy pro kočárek: ano

Vhodnost trasy pro seniory: ano

 Itinerář:

Jičín, Valdštejnovo náměstí – lipová alej (0,5 km) – odbočka (1,5 km) – neznačená cesta (2,5 km) – pod Zebínem (3 km) – opravit barvu je tam dnes červené ne žlutá  Valdštejnská lodžie (3,2 km) – Jičín (5,5 km)


MAPA

Popis trasy:

Výlet začíná na jičínském Valdštejnově náměstí, jehož povrch tvoří dlažební kostky. Přes Valdickou bránu vyrazte po červené turistické značce. Po 150 metrech se u fontány na pěší zóně dejte vlevo Havlíčkovou ulicí. Pokračujte po pravé straně ulice po chodníku z kostek, který vás dovede ke kruhovému objezdu. Za ním začíná Valdštejnova lipová alej, kterou prochází cyklostezka s asfaltovým povrchem a stezka pro pěší s nezpevněným povrchem.

Lipovou alejí pokračujte 900 m. Na úrovni směrové cedule na APROPO, kterou uvidíte u hlavní silnice směr Lomnice nad Popelkou, odbočte vlevo. Po 50 m se dostanete na křižovatku, kde zahněte vlevo. Po 150 m odbočte v zatáčce na kamenitou cestu dlouhou 30 m, která slouží jako spojka k panelové cestě. Cesta po 500 m mírně stoupá (400 m) až na silnici. Zde se dejte vpravo a sledujte modré a červené turistické značení. Po 200 m se dostanete na rozcestí pod Zebínem a dále mírně klesáte ulicí 0,5 km po červené turistické značce k Valdštejnské lodžii a parku. Zde je nutné přejet silnici. Na druhé straně silnice není doposud dobudovaný chodník (kritické místo – foto č. 1). Bezbariérový přístup je umožněn pouze do části dvora Valdštejnské lodžie, nikoliv do parku. Zpět na Valdštejnské náměstí se můžete vrátit po červené turistické značce lipovou alejí nebo po asfaltové cyklostezce.

Postup cesty je na fotkách č. 01 - 17.

 

Zajímavosti na trase a v jejím okolí:

Valdštejnovo náměstí

Na Valdštejnově náměstí v Jičíně se nachází unikátní soubor historických domů, které jsou součástí Městské památkové rezervace Jičín, a městský zámek.

Valdická brána

Valdická brána byla vystavěna v letech 1568–1578 jako součást městského opevnění.

 Vrch Zebín

Výrazný čedičový kuželovitý vrch dosahuje výšky 399 m. Na vrcholu se nachází barokní kaplička sv. Máří Magdalény.

Valdštejnská lodžie

Areál barokního letohrádku s lipovou alejí představuje součást mimořádné krajinářské realizace mezi Jičínem a Valdicemi z doby Albrechta z Valdštejna.

Valdštejnská lodžie, autor: Ctibor Košťál
 
Valdštejnská lodžie, autor: Ctibor Košťál
Valdštejnovo náměstí, autor: David Paloch
Valdická brána, autor: Jaroslav Kocourek
Valdštejnova alej, autor: David Paloch
kostel Všech svatých
Valdická brána
Valdštejnská lodžie
dřevěná zvonice Sedličky
lipová alej Jičín
Zebín
kritické místo 1, přechod k Lodžii
13
01
03
08
14
07
12
10
15
11
09
02
17
04
06
05
16
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load