ENDEPL
Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Vyhledávání

Semilské vyhlídky

Český ráj

Náročný výlet za vyhlídkami Semilska (černý stupeň obtížnosti).
 
 

Délka výletu: 9 km

Obtížnost trasy pro mechanický vozík: náročná, vyžaduje doprovod

Obtížnost trasy pro elektrický vozík: náročná, vyžaduje doprovod

Vhodnost trasy pro kočárek: ano

Vhodnost trasy pro seniory: ano

Itinerář:

Semily – Bítouchov, U Kynčlů (2 km) – cyklotrasa 17 Masarykova vyhlídka (6 km) – cyklotrasa 17 Sejkorská kaplička (6,5 km) – Semily (9 km)


MAPA

V Bítouchově (bod č. 2 na mapě) je možné udělat odbočku na visutou galerii na Riegrově stezce, vrátit se zpět a pokračovat na Masarykovu vyhlídku.

Popis trasy:

Výlet začíná na vyhrazeném parkovišti u zámečku v Semilech. Z parkoviště se vydejte po červené turistické značce a cyklotrase č. 17 (Greenway Jizera), která vás dovede až do Bítouchova. Většina trasy je vedena po asfaltu nebo po zámecké dlažbě.

Přes lávku vstoupíte do městského parku Ostrov, projděte jím a opusťte ho po další lávce pro pěší, na kterou vede pozvolný nájezd. Pokračujte 1 km po levém břehu řeky Jizery po asfaltové cyklostezce a stezce pro pěší. Zpět na pravou stranu řeky Jizery se dostanete po nové lávce, na kterou je prudký, 3 m dlouhý nájezd (kritické místo – foto č. 1). Za lávkou následuje výjezd do prudkého kopce dlouhý 15 m (kritické místo – foto č. 2). Na rozcestí se dejte vlevo na kamenitou cestičku, která bývá v deštivém období bahnitá (kritické místo – foto č. 3). Po 100 m začíná asfaltová cesta, která vás přivede na rozcestí v Bítouchově.

Zde se dejte vpravo do prudkého kopce (kritické místo – foto č. 4) po cyklotrase č. 17. Na asfaltové silnici se v délce dvou km střídají prudká stoupání (kritické místo – foto č. 5) s mírnými. Závěr tohoto úseku představuje středně prudký kopec dlouhý 200 m, který vás přivede na křižovatku, kde odbočte vpravo a po 30 m mírného klesání polní kamenitou cestou dorazíte k odbočce na Masarykovu vyhlídku.

Vraťte se zpět na silnici, která vás za mírného klesání přivede k Sejkorské kapličce. Odtud se dejte vpravo a po žluté turistické značce pokračujte po silnici směr Semily. Žlutá značka po třech serpentinách opouští hlavní silnici, ale tyto zkratky nejsou vhodné pro vozík. Na konci obce Cimbál opusťte silnici a odbočte vpravo na cestu s hrubým asfaltem a kamením.

Po 500 m rovinatého úseku přichází půl km dlouhé klesání prudkým kopcem (kritické místo – foto č. 6). V tomto úseku se držte asfaltové cesty – žlutá turistická značka sice silnici na 240 m opouští, ale prochází špatně prostupným terénem. Silnice vás dovede až na hlavní silnici, kde se opět napojte na žlutou značku a vydejte se vpravo a po 30 m vlevo do ulice Nad Špejcharem. Poslední úsek ulice vede prudce z kopce (kritické místo – č. 7). Po přejití silnice v ulici Vysocká můžete pokračovat po žluté značce směr Palackého sady. Pozor, cesta zde velmi prudce klesá v serpentinách (kritické místo – foto č. 8). Pokud chcete zvolit pozvolnější klesání, vydejte se ulici Vysocká na Komenského náměstí. Dále prudce klesající Petřínovou ulicí (kritické místo – foto č. 9) dorazíte zpět na výchozí parkoviště.

Varianta č. 2 - MAPA 2

Zajímavosti na trase a v jejím okolí:

 Riegrova stezka

Stoletá turistická stezka vede skrz přírodní rezervaci Údolí Jizery. Zajímavostí je 77 metrů dlouhá visutá galerie, vybudovaná 5,5 metru nad původní hladinou řeky.

Masarykova vyhlídka

Vyhlídka se nachází ve výšce 497 m n. m. Byla pojmenovaná na počest prvního prezidenta, který místo nejméně dvakrát navštívil, a stala se oblíbeným výletním místem.

Sejkorská kaplička

Kaplička nedaleko Bozkova bývala oblíbeným poutním místem.

Kostel sv. Petra a Pavla v Semilech

Monumentální stavba kostela v novorománském slohu vyrostla na začátku 20. století na místě původního barokního kostela. Ve věži kostela jsou zavěšeny tři zvony, z nichž dva pochází z 16. století.

Ostrov Semily
 
Ostrov Semily
Jiřetín
Kostel sv  Petra a Pavla
Masarykova vyhlídka (2)
Masarykova vyhlídka
Sejskorská kaplička
Semily výhled
kritické místo 1
kritické místo 2
kritické místo 3
kritické místo 4s
kritické místo 4b
kritické místo 5a
kritické místo 5b
kritické místo 6a
kritické místo 6b
kritické místo 6c
kritické místo 7
kritické místo 8a
kritické místo 8b
kritické místo 8c
kritické místo 9
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2021  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2021
load