ENDEPL
Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Vyhledávání

Kolem Besedických skal

Český ráj

Středně náročný výlet (červený stupeň obtížnosti) po okolí Besedických skal.
 
 

 Délka výletu: 6 km

Obtížnost trasy pro mechanický vozík: středně náročná

Obtížnost trasy pro elektrický vozík: lehká

Vhodnost trasy pro kočárek: ano

Vhodnost trasy pro seniory: ano

Itinerář:

Besedice – Michovka (1,5 km) – Zbirohy, vysílač (3 km) – a zpět Besedice (6 km)

MAPA


Varianta pro cestu zpět: Zbirohy, vysílač – neznačená lesní cesta – zelená turistická značka rozcestí U tůňky – modrá turistická značka Michovka – cyklo červená Besedice (6 km)

MAPA


Upozornění: Besedické skalní město a zřícenina hradu Zbirohy nejsou pro osoby s pohybovým hendikepem ani pro kočárky přístupné. Trasa ale nabízí krásné výhledy na vrch Kozákov, Klokočské skály, Hruboskalské skalní město a na údolí řeky Jizery.

Popis trasy:

Výlet začíná na besedickém parkovišti s kamenitým povrchem. Z parkoviště se dejte po silnici vlevo a na další křižovatce pokračujte rovně po záplatované asfaltové silnici směrem na Michovku. Sledujte značení červené cyklotrasy č. 4006. Po 300 m následuje mírné klesání o délce 0,5 km, následuje rovina a další mírné klesání až na křižovatku v Michovce, kde se dejte po červené cyklotrase vpravo směrem na Zbirohy. Následuje rovinka dlouhá 700 m a mírné klesání, po kterém přijde středně prudký výjezd a za ním rovina. Další 200 m dlouhé klesání vás dovede až k věži vysílače, odkud se vrátíte po stejné cestě zpět. Celý výlet vede po asfaltové silnici s nádhernými výhledy na Klokočské a Betlémské skály, na hrad Trosky i Hruboskalské skalní město.

VARIANTA  návrat po lesních cestách: Od vysílače se vydejte doprava po neznačené lesní cestě. Závoru, která brání vjezdu automobilů na lesní cestu, obejděte zprava. Následuje mírně stoupající zpevněná lesní cesta, která začne před jezírkem stoupat strměji na hrubém štěrku, a to v délce cca 80 m. U jezírka se napojte na zelenou turistickou značku a stoupejte dál po lesní cestě. Zleva obejděte další závoru. Cesta vás dovede k turistické křižovatce U tůňky, kde se napojíte na modrou turistickou značku. Odtud pokračujte po lesní cestě s vyjetými kolejemi do kopce. Po cca 800 m dojdete na silnici na Michovce, po které se vrátíte zpět na parkoviště v Besedicích.

Zajímavosti na trase a v jejím okolí:

Besedické skalní město

Menší skalní město s krásnými skalními vyhlídkami na Chlévišti. V seskupení skal U Kalicha uprostřed pěti skalních roklí se skrývá oltář s vytesaným kalichem a letopočtem 1634.

Kozákov

Nejvyšší hora Českého ráje (744 m n. m). Na vrcholu byla v roce 1932 postavena Riegrova turistická chata a v roce 1995 zpřístupněna rozhledna.

Zřícenina hradu Zbirohy (mimo popsaný výlet)

Hrad Zbirohy stával vysoko nad Jizerou u vsi Rakousy, kde řeka vytváří veliký zákrut. Z původního hradu se dochovaly obytné místnosti pod severní zdí ve vnitřním hradu, sklepení a základy obranné věže.

Zbiroh Český ráj, autor: Jan Frýba
 
Zbiroh Český ráj, autor: Jan Frýba
Zbiroh Český ráj, autor: Jan Frýba
výhled na Trosky
Besedické skály, autor: Shutterstock
Vysílač Zbirohy
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load