ENDEPL
Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Vyhledávání

Kolem Besedických skal

Český ráj

Středně náročný výlet (červený stupeň obtížnosti) po okolí Besedických skal.
 
 

 Délka výletu: 6 km

Obtížnost trasy pro mechanický vozík: středně náročná

Obtížnost trasy pro elektrický vozík: lehká

Vhodnost trasy pro kočárek: ano

Vhodnost trasy pro seniory: ano

Itinerář:

Besedice – Michovka (1,5 km) – Zbirohy, vysílač (3 km) – a zpět Besedice (6 km)

MAPA


Varianta pro cestu zpět: Zbirohy, vysílač – neznačená lesní cesta – zelená turistická značka rozcestí U tůňky – modrá turistická značka Michovka – cyklo červená Besedice (6 km)

MAPA


Upozornění: Besedické skalní město a zřícenina hradu Zbirohy nejsou pro osoby s pohybovým hendikepem ani pro kočárky přístupné. Trasa ale nabízí krásné výhledy na vrch Kozákov, Klokočské skály, Hruboskalské skalní město a na údolí řeky Jizery.

Popis trasy:

Výlet začíná na besedickém parkovišti s kamenitým povrchem. Z parkoviště se dejte po silnici vlevo a na další křižovatce pokračujte rovně po záplatované asfaltové silnici směrem na Michovku (kritické místo – foto č. 1). Sledujte značení červené cyklotrasy č. 4006. Po 300 m následuje mírné klesání o délce 0,5 km, následuje rovina a další mírné klesání až na křižovatku v Michovce, kde se dejte po červené cyklotrase vpravo směrem na Zbirohy. Následuje rovinka dlouhá 700 m a mírné klesání, po kterém přijde středně prudký výjezd a za ním rovina. Další 200 m dlouhé klesání vás dovede až k věži vysílače (kritické místo – foto č. 2), odkud se vrátíte po stejné cestě zpět. Celý výlet vede po asfaltové silnici s nádhernými výhledy na Klokočské a Betlémské skály, na hrad Trosky i Hruboskalské skalní město.

VARIANTA  návrat po lesních cestách: Od vysílače se vydejte doprava po neznačené lesní cestě. Závoru, která brání vjezdu automobilů na lesní cestu, obejděte zprava (kritické místo – foto č. 3). Následuje mírně stoupající zpevněná lesní cesta, která začne před jezírkem stoupat strměji na hrubém štěrku, a to v délce cca 80 m. U jezírka se napojte na zelenou turistickou značku a stoupejte dál po lesní cestě. Zleva obejděte další závoru (kritické místo – foto č. 4, 5). Cesta vás dovede k turistické křižovatce U tůňky, kde se napojíte na modrou turistickou značku. Odtud pokračujte po lesní cestě s vyjetými kolejemi do kopce (kritické místo – foto č. 6). Po cca 800 m dojdete na silnici na Michovce, po které se vrátíte zpět na parkoviště v Besedicích.

Zajímavosti na trase a v jejím okolí:

Besedické skalní město

Menší skalní město s krásnými skalními vyhlídkami na Chlévišti. V seskupení skal U Kalicha uprostřed pěti skalních roklí se skrývá oltář s vytesaným kalichem a letopočtem 1634.

Kozákov

Nejvyšší hora Českého ráje (744 m n. m). Na vrcholu byla v roce 1932 postavena Riegrova turistická chata a v roce 1995 zpřístupněna rozhledna.

Zřícenina hradu Zbirohy (mimo popsaný výlet)

Hrad Zbirohy stával vysoko nad Jizerou u vsi Rakousy, kde řeka vytváří veliký zákrut. Z původního hradu se dochovaly obytné místnosti pod severní zdí ve vnitřním hradu, sklepení a základy obranné věže.

výhledy na Trosky
 
výhledy na Trosky
Besedice (2)
Besedice
výhled na Trosky
výhled
Vysílač Zbirohy
kritické místo č  1
Kritické místo č  2
kritické místo č  3
kritické místo č  4
kritické místo č  5
kritické místo č  6
01
02
03 Michovka
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load