ENDEPL
Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Vyhledávání

Kolem Zvířetic

Český ráj

Méně náročný výlet (modrý stupeň obtížnosti) do oblasti Mladoboleslavska a ke zřícenině hradu Zvířetice.
 
 

Délka výletu: 3,5 km

Obtížnost trasy pro mechanický vozík: středně náročná, vyžaduje doprovod

Obtížnost trasy pro elektrický vozík: lehká

Vhodnost trasy pro kočárek: ano

Vhodnost trasy pro seniory: ano

Itinerář:

Náves ve Zvířeticích – zřícenina Zvířetice (1 km) – Bítouchov (2,5 km) – neznačená polní cesta (3 km) – obec Zvířetice (3,5 km)

MAPA


Popis trasy:

Z parkoviště ve Zvířeticích, na kterém nejsou místa vyhrazená pro vozíčkáře, se vydejte vpravo po rovné silnici s hrubým záplatovaným asfaltem. Po 200 m odbočte na silnici doleva. Následuje střední a mírné klesání po silnici, která se stáčí doprava. Za odpočívadlem s informačním panelem začíná střední stoupání o délce 100 m (kritické místo – foto č. 1).

Ke zřícenině hradu Zvířetice lze dojet i autem, na parkovišti však nejsou vyhrazená místa pro vozíčkáře a jeho povrch je kamenitý. Přístupová cesta ke zřícenině je rovná a dlouhá 150 m, povrch tvoří štěrk a kameny (kačírek). Do hradu vede nově zbudovaný široký most (mírný sjezd), který je z obou stran dobře přístupný. Uvnitř zříceniny je povrch členitý, travnatý a s úzkými pěšinami. Polovina plochy je rovinatá.

Od zříceniny se vraťte po modré turistické značce zpevněnou polní cestou, která se přibližně po 1 km stáčí doprava. Stromová alej vás dovede na asfaltovou silnici, kde odbočíte vpravo a ocitnete se na kraji obce Zvířetice. Po 400 m jste zpět na parkovišti.

 

Zajímavosti na trase a v jejím okolí:

Hrnčířský dvůr Zvířetice

Hrnčířský dvůr Zvířetice se zabývá tradiční výrobou keramiky na hrnčířském kruhu. Výrobky jsou ručně dekorovány a výpal je prováděn v elektrických pecích. Najdete tu i kavárnu s cukrárnou.

Zřícenina hradu Zvířetice

Zřícenina raně gotického hradu ze 14. století, který byl chráněn ze tří stran vysokým břehem a hlubokými valy.

Železnice v Podhradí

Modelová trať, na které jezdí dva funkční modely parních lokomotiv. Přesný jízdní řád a objednávky skupin na tel. 607 131 762.

Řeka Jizera

Řeka Jizera je největším pravostranným přítokem Labe. Pramení na severu Čech u polských hranic a do Labe se vlévá u Lázní Toušeň, cca 10 km od Prahy. Koridorem řeky prochází cyklotrasa Greenway Jizera (cyklotrasa č. 17), propojující Jizerské hory, západní Krkonoše, Český ráj a Polabí s Prahou.


Zřícenina hradu Zvířetice
 
Zřícenina hradu Zvířetice
Parkoviště
zřícenina Zvířetice (2)
zřícenina Zvířetice
zřícenina Zvířetice (3)
zřícenina Zvířetice (4)
Zvířetická keramika
Zvířetice
Hrnčířský dvůr Zvířetice
kritické místo 1b
kritické místo 1a
01
02
03
04
06
05
08
07
09
10
11
12
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load