ENDEPL
Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Vyhledávání

Hruboskalským skalním městem

Český ráj

Středně náročný výlet (červený stupeň obtížnosti) Hruboskalským skalním městem krásnou přírodou Českého ráje.
 
 

Délka výletu: 10 km

Obtížnost trasy pro mechanický vozík: náročná, vyžaduje doprovod

Obtížnost trasy pro elektrický vozík: náročná, vyžaduje doprovod

Vhodnost trasy pro kočárek: ano

Vhodnost trasy pro seniory: ano

Itinerář:

Lázně Sedmihorky – zelená pěší, pak lesní neznačená cesta, Hrubá Skála (1,5 km) – žlutá cyklo Hrubá Skála, u hřbitova – červená cyklo zámek Hrubá Skála (3 km) – hrad Valdštejn (6,4 km) – Sedmihorky (10 km)


Zajímavosti na trase a v jejím okolí:

Hruboskalské skalní město

Patří mezi nejznámější skalní města a je charakteristické impozantními věžemi, dosahujícími výšky až 55 metrů, a strmými kaňony.

Zámek Hrubá Skála

Renesanční zámek postavený na pískovcových skalách slouží v současnosti jako hotelové a kongresové centrum. Pro návštěvníky je zpřístupněna vyhlídková věž a nádvoří. Místo natáčení pohádky Princ Bajaja.

Arboretum Bukovina

Park se vzácnými stromy vznikl v polovině 19. století a patří k nejstarším ve střední Evropě. Zároveň zde vznikla pokusná plocha na pěstování severoamerických dřevin. V současnosti se na ploše 2,73 ha nachází celkem 400 chráněných památných stromů.

Hrad Valdštejn

Na nejstarším dochovaném hradě v Českém ráji se natáčelo mnoho pohádek a filmů, např. Princ Bajaja, Arabela, O uloupené divožence a další.


MAPA

Popis trasy:

Výlet začíná v lázních Sedmihorky. Z parkoviště, kde nejsou vyhrazena místa pro vozíčkáře, se vydejte po zelené pěší značce asfaltovou cestou do prudkého kopce o délce 400 m.

Po dalších cca 800 m opusťte zelenou značku a pokračujte po lesní asfaltové cestě až k silnici. Zde odbočte vpravo a prudším stoupáním dojděte na křižovatku u hřbitova a napojte se na červenou značku, která vás dovede k zámku Hrubá Skála a dále k Arboretu Bukovina. Cesta se za arboretem mění v písčitokamenitou a stoupá prudce do kopce o délce 400 m.

V blízkosti cesty se nacházejí vyhlídky na skalní město, ale přístup k nim komplikují kořeny na cestě. Na odbočce k vyhlídce U Lvíčka jsou schody a rampy.

Za vyhlídkami vás čeká stoupání následované sjezdem z mírnějšího kopce. Pozor, v tomto úseku vedou přes cestu dva odvodňovací žlaby 10 x10 cm.

Pak následuje rovinka až k hradu Valdštejn, kde se napojte na červenou cyklotrasu, která klesá směrem k Turnovu. Po 1 km se dostanete ke křižovatce, kde odbočte vpravo na bílou cyklotrasu. Po ní pokračujte po lesní cestě s hrubým asfaltovým povrchem (místy díry) kolem Čertovy ruky zpět na parkoviště do Sedmihorek.

Hruboskalsko, autor: Dotační program
 
Hruboskalsko, autor: Dotační program
Hruboskalsko, autor: Shutterstock
Hrubá skála, autor: Dotační program
Hrad Valdštejn, autor: Jakub Podobský
Zámek Hrubá skála, autor: Dotační program
Lázně Sedmihorky
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load