ENDEPL
Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Vyhledávání

Okolo Humprechtu a Kosti

Český ráj

Středně náročný výlet (červený stupeň obtížnosti), který vás zavede na Sobotecko, k loveckému zámečku Humprecht a k nejzachovalejšímu gotickému hradu v Čechách, ke hradu Kost.
 
 

Délka výletu: 11,5 km

Obtížnost trasy pro mechanický vozík: v současné době neprůjezdné

Obtížnost trasy pro elektrický vozík: v současné době neprůjezdné

Vhodnost trasy pro kočárek: náročné

Vhodnost trasy pro seniory: ano

Trasu doporučujeme za sucha!

Itinerář:

Parkoviště pod Humprechtem hotel Ort (1,5 km) – pěší žlutá silnice Libošovice (2,5 km) – pěší modrá Libošovice (2,5 km) – Prokopské údolí (část cesty je možné projít mimo značku), po vyjeté polní cestě (4 km) – Kost (4,6 km) – údolí Plakánek (6,5 km) – Sobotka (11,5 km)

MAPA

Kratší varianta: od hradu Kost se na parkoviště vrátíte po silnici Kost–Sobotka (celá trasa 8 km).

MAPA


Popis trasy:

Na parkovišti pod Humprechtem nejsou vyhrazená místa pro vozíčkáře a jeho povrch je kamenitý. Z parkoviště vyrazte po žluté značce po cestě s drobnými kameny. Po 100 m přichází mírné klesání po travnatém povrchu a lávka přes potok.

Cesta dále pokračuje po dřevěném chodníku z prken, která místy chybí, což způsobuje cca 20 cm široké mezery, které se ale dají po zadních kolech překonat. Následuje mírné stoupání po travnaté cestě, která vás přivede k motelu Ort v obci Nepřívěc.

Zde odbočte doleva na asfaltovou silnici a napojte se na žlutou značku. Po 300 m odbočte vpravo na hlavní silnici na modrou turistickou značku a po ní pokračujte až do Libošovic. Z obce se vydejte po červené značce směr Prokopské údolí a Kost. Po 200 m se asfaltová cesta mění na pěšinu v louce, kde se po dešti místy vyskytují kaluže a bláto. Od hradu Kost se můžete vrátit na začátek výletu po silnici (směr Sobotka). Tuto kratší variantu doporučujeme především vozíčkářům, protože údolí Plakánek není pro vozíky příliš vhodné – nachází se v něm schody u haťových chodníků a svažitá cesta.

Pokud zvolíte delší variantu výletu, pak od hradu Kost pokračujte po žluté turistické značce. Zhruba po 200 m odbočte vlevo do údolí Plakánek. Cesta je místy svažitá a tvořena velkými kameny. Po 600 m projděte přes dřevěnou lávku a po dalších 40 m dorazíte k 5 m dlouhému haťovému chodníku z prken, který vede přes mokřad a potok. Nachází se zde i schod bez zábradlí. Cestou vás čekají ještě další 2 haťové chodníky s dalšími dvěma schody. Dále pokračujte po písčitokamenité cestě kolem rybníka Obora (místy větší díry) až na hráz, kde se nachází lávka ve formě panelu vysokého 20 cm. Za lávkou se dejte vpravo na cestu s hrubým asfaltem, po které se dostanete na rozcestí Plakánek. Odtud dále pokračujte stále po žluté značce směr Sobotka. V Sobotce projděte centrem města k parkovišti.

Zajímavosti na trase a v jejím okolí:

Humprecht

Lovecký zámeček tvoří výraznou dominantu krajiny kolem malebného městečka Sobotka a je proslulý svou akustickou, takřka 17 m vysokou hudební síní.

Kost

Jeden z nejzachovalejších vrcholně gotických hradů v Čechách ze 14. století je zajímavý tím, že se nachází v údolí.

Vesnická památková zóna Střehom

Obec Střehom byla v roce 1995 vyhlášena vesnickou památkovou zónou. Nachází se v ní soubor domů s malebnou kamennou zvonicí a mlýnem z roku 1516.

Dřevěná zvonice v Oseku

Dřevěná šestiboká zvonice v Oseku byla postavena v roce 1601.

Údolí Plakánek

Skalnaté, lesem obklopené romantické údolí bylo pojmenované podle rodiny Plakánkových, kteří zde žili v 17. století a živili se pálením dřevěného uhlí.

Humprecht, autor: Ondřej Holas
 
Humprecht, autor: Ondřej Holas
Kost, autor: Jan Frýba
Hrad Kost, autor: Pavel Charousek
Humprecht, autor: Jakub Podobský
Humprecht, autor: Ondřej Holas
Údolí Plakánek, autor: Pavel Charousek
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load