ENDEPL
Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Vyhledávání

Kolem rybníků Vidlák a Věžák

Český ráj

Středně náročný výlet (červený stupeň obtížnosti) vás zavede do krásné a klidné přírody v okolí českorajských rybníků, do Podtroseckých údolí.
 
 

Délka výletu: 6 km, anebo 16 km

Obtížnost trasy pro mechanický vozík: náročná, vyžaduje doprovod

Obtížnost trasy pro elektrický vozík: náročná, vyžaduje doprovod

Vhodnost trasy pro kočárek: ano

Vhodnost trasy pro seniory: ano

Trasu doporučujeme za sucha!

 Itinerář:

Parkoviště Vidlák – silnice (1 km) – Věžický rybník (3,5 km) – U Přibyla (4,7 km) – rybník Nebák (6,7 km) – Roveň (8 km) – Podhůra (9 km) – Dolský mlýn (10,5 km) – Troskovice (13,5 km) – parkoviště Vidlák (16 km)

MAPA

Kratší varianta: Věžický rybník – směr Kost (0,5 km) – U Přibyla (0,5 km) – trasa Nebákov (3 km) a zpět

MAPA


Popis trasy:

Výlet začíná na parkovišti Vidlák, odkud se vydejte po silnici kolem rybníků Vidlák a Krčák směrem na Troskovice. Od Krčáku vystoupejte do mírného kopce až na rozcestí Želejov, kde se dejte vpravo a pokračujte po modré cykloznačce. Po 150 m přichází prudší klesání, po němž následuje rovinka a prudké stoupání. Polní cesta prochází statkem a bývá často rozbahněná. Po sjezdu lesem a delší rovince se dostanete na rozcestí, odkud se dejte vlevo směr Věžický rybník.

Kolem Věžického rybníka projděte na parkoviště a za ním odbočte vlevo. Po 0,5 km na rozcestí u Přibyla odbočte vlevo a po pěší červené značce pokračujte k Podsemínskému mlýnu, u kterého vás čeká prudké stoupání. Dále pokračujte po rovné cestě kolem Semínského rybníka až na rozcestí v blízkosti rybníka Nebák. V případě kratšího výletu se vraťte stejnou cestou zpět.

Delší trasa pokračuje po modré pěší značce doprava na Roveň, kde vás čeká delší stoupání. U farmy se dejte vlevo a po hlavní silnici pokračujte na rozcestí Podhůra. Zde odbočte vlevo na polní bílou cyklotrasu Svitačka–Trosky.

Z rozcestí Dolní mlýn pokračujte do dlouhého kopce. Bílá cyklotrasa vás dovede až na rozcestí Svitačka, kde odbočte vlevo. V Troskovicích odbočte vlevo a po červené cyklotrase dojděte zpět na parkoviště u Vidláku.

Zajímavosti na trase a v jejím okolí:

Podtrosecká údolí

Soustava osmi rybníků se nachází v kaňonovitých údolích pod zříceninou hradu Trosky. Velkou část břehů těchto rybníků lemují pískovcové skály.

Věžický rybník

Věžický rybník je divákům znám především z rodinného filmu Jak dostat tatínka do polepšovny. Nedaleký Věžák můžete vidět v pohádkách Princ Bajaja, Zlatá princezna a filmu Máj.

Rašeliniště Vidlák

Rašeliniště je součástí nejrozsáhlejšího komplexu mokřadních biotopů na území CHKO Český ráj.

Zřícenina hradu Trosky

Zřícenina gotického hradu se dvěma věžemi, založeného koncem 14. století pány z Vartenberka, se stala hlavním symbolem celého Českého ráje.

Věžický rybník, autor: Václav Bacovský
 
Věžický rybník, autor: Václav Bacovský
Vidlák, autor: Dotační program
Věžický rybník, autor: AZ fotky
Nebákovský mlýn Troskovice, autor: AZ fotky
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load