ENDEPL
Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Vyhledávání

Zřícenina hradu Vranov - Pantheon

Český ráj

Malá Skála 122, 468 22

GSM:+420 734 264 226
+420 777 013 497
E-mail:info@vranov-pantheon.cz
Web:www.vranov-pantheon.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Za pověstmi Českého ráje - Vandrovní místo

OPUScard

Sleva na vstupné 10% (mimo VII., VIII.)
Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov.
 
 

V době svého vzniku hrad vyhovoval všem obranným požadavkům, neboť při jeho stavbě bylo použito skupiny pískovcových skalisek spadajících na všech stranách skoro svisle do údolí Jizery. Podle zářezů a drážek ve skalních stěnách lze soudit, že obytné budovy na Vranově byly hlavně dřevěné, a proto se zachovala pouze sklepení vytesaných ve skále. Do hradu se vstupovalo postupně dvěma opevněnými branami. Na nejvyšším skalisku, stávala dřevěná hradní věž, která dominovala celému objektu.

Vranov poté prošel obdobími rozkvětu i úpadku, až v roce 1802 koupil maloskalské panství, k němuž Vranov patřil, podnikatel František Zachariáš Römisch. Ten dal upravit přístup k hradu a vysoko nad Jizerou vybudoval vyhlídku. V prostorách hradu a jeho blízkém okolí dal Römisch umístit množství náhrobků, pomníků, nápisů, kamenných uren a letopočtů připomínajících bájné i historické osobnosti a události, spisovatele, umělce, básníky. V jedné síni byla připomenuta jména a události z bojů proti Napoleonovi, jinde se návštěvník setkal s bájnými jmény českých dějin. Své místo tu nalezli i Shakespeare, Goethe, Cervantes a řada dalších. Takto nově upravenému areálu hradu Vranova se začalo říkat Pantheon. Römischovi nástupci však nevěnovali Vranovu tolik pozornosti, a tak mnoho z toho, co tvořilo někdejší Pantheon, podlehlo zkáze. Zůstal však úchvatný pohled na Malou Skálu a protékající Jizeru.

Poloha: nad obcí Malá Skála, 8 km od Turnova, 4 km západně od Železného Brodu

Přístup: pěšky se na Vranov dostaneme z Malé Skály červenou turistickou značkou (1,5 km). Auto je nutné zanechat v obci Malá Skála a vydat se na hrad pěšky, na kole je místo poměrně špatně přístupné. Hrad bývá otevřen od května do září.

Rozhledové místo: z Pantheonu se nabízí pohled směrem k Drábovně, na Sokol a Suché skály.

Po propadu části parkánu v r. 2010 je tento po rekonstrukci a vznikl zde nový krásný prostor, který určitě stojí za návštěvu. Je zde i příjemné posezení u kiosku.

Poznámka: Držitelé průkazu ZTP mají vstup zdarma. V měsících duben a září je otevřeno i ve všední dny, ale záleží na počasí. Aktuální informace sledujte www.vranov-pantheon.cz.


Svatby a romantické pobyty - nabídka

Po dohodě se správou hradu a matrikou MÚ v Turnově lze na hradě uspořádat svatební obřad.

Otevírací doba

Duben Po - Pá 10:00 - 17:00
So - Ne 9:00 - 18:00
Květen - Srpen všechny dny v týdnu 9:00 - 18:00
Září Po - Pá 10:00 - 18:00
So - Ne 9:00 - 18:00
Říjen všechny dny v týdnu 10:00 - 17:00

V březnu otevřeno za příznivého počasí o víkendech - aktuální info na webu: www.vranov-pantheon.cz. O svátcích je otvírací doba stejná jako o víkendech. Prohlídka hradu je individuální, každý účastník dostane přesný popis jednotlivých zastávek trasy.

Vstupné

Plné vstupné:60,00 CZK
Rodinné vstupné:120,00 CZK Max. 2 dospělí a 5 děti
Děti:40,00 CZK děti do 15 let
Studenti:40,00 CZK
Senioři:40,00 CZK
Poznámka:Děti do 6 let a držitelé průkazu ZTP mají vstup zdarma.

Akce

27.5.2023 19:00

Otto Hejnic Organism - koncert

Live jazzový koncert.
Všechny akce
Pantheon, autor: Shutterstock

Výklad v cizím jazyce: angličtina, němčina Texty v cizím jazyce: angličtina, němčina, polština, ruština, holandština Služby a vybavení: stání na kola, občerstvení, vstup se psy Hrady a zříceniny hradů: zříceniny hradů

Pantheon, autor: Shutterstock
Pantheon, autor: Marek Šaroch
Pantheon, autor: Jan Frýba
Vranovský hřeben - Pantheon, autor: Archiv TPCR
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load