ENDEPL
Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Vyhledávání

Přijela k nám pouť: Po stopách maringotek

Český ráj

Mladějov, 507 45

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Středně náročná pěší trasa se strmějším stoupáním do Stéblovic vás zavede na Sobotecko na hlavní místa natáčení oblíbeného rodinného filmu. Výlet bez větších potíží zvládnou i osoby s menším hendikepem a rodiny s dětmi (10 – 12 km).
 
 

Průběh trasy:
MLADĚJOV (ČD) – Podhůra – Stéblovice – Sobotka (Humprecht) – Vesec u Sobotky – Semtínská lípa - LIBOŠOVICE (ČD) (10 – 12 km)
Nenáročná varianta:  Mladějov - Stéblovice (strmější stoupání po zelené turistické stezce lze obejít po silnici)

Náročnost, délka trasy:
Středně náročná asi 10-12 km trasa se strmějším stoupáním do Stéblovic (lze obejít po silnici). Bez větších potíží ji zvládnou i osoby s menším hendikepem a rodiny s dětmi

Popis trasy:
I tato trasa zůstává na Sobotecku, resp. na hlavních místech natáčení oblíbeného rodinného filmu Přijela k nám pouť. Jako výchoziště tentokrát poslouží železniční stanice Mladějov. Vydáte se směrem na Roveň ven z obce a asi po dvou kilometrech u osady Podhůra narazíte na turistickou zelenou značku, po které vystoupáte ke Stéblovicím. Je to malebná českorajská vesnička plná roubených chalup s krásnými výhledy na Trosky, Jičínsko, Turnovsko, hřeben Krkonoš a Jizerských hor. Po vystoupání do obce se dejte doleva asi půl kilometru. Naskytne se vám pohled na silnici svažující se serpentinami k Mladějovi. Právě po ní v úvodu filmu přijíždějí kolotoče, houpačky a maringotky. Ze Stéblovic budete po zelené značce dál klesat do Sobotky. Zde můžete navštívit zámek Humprecht, v samotném městečku lze mj. nabídnout návštěvu Šolcova statku. Ze Sobotky půjdete kolem koupaliště po silnici do Vesce u Sobotky. Obec je místem, které je s filmem Přijela k nám pouť spojena nejvíce. Při procházce mezi krásně opravenými roubenými chalupami dbejte skutečnosti, že místní lidí jsou sice na turisty zvyklí a většinou i k nim vstřícní, přesto ale respektujte jejich soukromí. Z Vesce se vydáte po silnici směrem ke hradu Kost stoupáním k Semtínské lípě. Ta byla symbolem Českého ráje stejně tak jako Trosky. Dnes je na jejím místě torzo památného stromu a rostou tu i dvě nově zasazené lípy. Z místa je krásný výhled na všechny strany, jistě vás v dálce zaujmou Trosky s horou Tábor v pozadí, jako na dlani před vámi bude i zámek Humprecht a na druhé straně v lesním hvozdu vytušíte hrad Kost. Od Semtinské lípy budete pokračovat po zpevněné cyklostezce č. 4010 do Libošovic. I to je zajímavá větší vesnice s pěkným kostelem a hotelem s restaurací na návsi. Nad obcí vede železniční trať. A na železniční zastávce Libošovice je i cíl vašeho putování.

Místa, památky, zajímavosti a služby na trase:
Mladějov – ubytování, kostel sv. Jiljí
Sobotka - městské památková zóna, turistické informační centrum, Muzeum Fráni Šrámka, Šolcův statek, ubytování, stravovací zařízení
Vesec u Sobotky - venkovská památková rezervace
Semtinská lípa - památník připomínající strom, který byl významným orientačním bodem v krajině, lípa byla vysazena r. 1728
Libošovice – restaurace, ubytování

Mezi Sobotkou a Libošovicemi, autor: Milan Drahoňovský
 
Mezi Sobotkou a Libošovicemi, autor: Milan Drahoňovský
Nad Sobotkou, autor: Milan Drahoňovský
Sobotka, autor: Milan Drahoňovský
Šolcův statek v Sobotce, autor: Milan Drahoňovský
Zámek Humprecht, autor: Milan Drahoňovský
Zámek Humprecht
Zámek Humprecht - interiér
Vesec u Sobotky, autor: Milan Drahoňovský
Vesec u Sobotky, autor: Milan Drahoňovský
Vesec u Sobotky, autor: Milan Drahoňovský
Vesec u Sobotky, autor: Milan Drahoňovský
Semtínská lípa, autor: Milan Drahoňovský
Mezi Sobotkou a Libošovicemi, autor: Milan Drahoňovský
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load