ENDEPL
Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Vyhledávání

Hrádek Aichelburg

Krkonoše

Horní Maršov, 542 26

Telefon:+420 499 874 298
E-mail:info@veselyvylet.cz
Web:www.veselyvylet.cz/cz/vv8.html
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Původně romantický hrádek byl postaven nad Temným Dolem jako památka na hraběte Bertholda z Aichelburgu zemřelého v roce 1861.
 
 

Lesní hrádek Aichelburg postavil lesní personál panství Maršov jako památník Bertholda hraběte Aichelburga, který se zapsal jako dobrý hospodář a mecenáš východních Krkonoš.

Po roce 1883, kdy panství Maršov zakoupila hraběnka Aloisie Czernin-Morzinová, začal hrádek chátrat a v roce 1945 byl téměř zapomenutý. Díky Hradní společnosti Aichelburg, která vznikla v roce 1995, byl hrádek obnoven a v roce 2000 zpřístupněn veřejnosti.

Klíče si můžete vypůjčit v informačním centru Veselý výlet v Peci pod Sněžkou a Temném Dole. Otevřeno je denně od 8.30 do 18.00 hodin (Veselý výlet si vyhrazuje právo na změnu otevírací doby) od 8. května do 2. listopadu a od poloviny prosince do Velikonoc. Za vypůjčení klíčů, hlavní s iniciálami BA, který je replikou původního klíče od hrobky Bertholda Aichelburga, se platí mírné vstupné. Získané prostředky slouží výhradně k zajištění provozu a údržbě lesního hrádku a také k uhrazení pojištění celé vycházkové trasy Aichelburg včetně lesního hrádku a křížové cesty na Starou Horu. Podmínky zapůjčení klíčů najdete v návštěvním řádu. Pro hosty je určeno pět sad klíčů v Temném Dole a tři sady v informačním centru v Peci pod Sněžkou. Ve Veselém výletě vám poradí cestu, možnost parkování a dohodnete se na vrácení klíčů. Můžete si tu koupit drobné upomínky, pohlednice a turistickou známku s lesním hrádkem Aichelburg.

Stejně jako od lesního hrádku Aichelburg si ve Veselém výletu v Temném Dole můžete vypůjčit klíče (cena 15 Kč/os) od Muzea Vápenka v Horních Albeřicích.

Příloha

Vstupné

Hrádek Aichelburg - vstupné
Plné vstupné:15,00 CZK
Rodinné vstupné:40,00 CZK
Děti:5,00 CZK
Studenti:5,00 CZK
Poznámka:Nejméně musí být zaplaceno 40 Kč za jednu návštěvu.
Aichelburg, autor: RTIC Krkonoše

Hrady a zříceniny hradů: hrady

Aichelburg, autor: RTIC Krkonoše
Aichelburg, autor: RTIC Krkonoše
Aichelburg výhled, autor: RTIC Krkonoše
Aichelburg, autor: RTIC Krkonoše
Aichelburg, autor: RTIC Krkonoše
Aichelburg cesta lesem, autor: RTIC Krkonoše
Aichelburg
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load