ENDEPL
Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Vyhledávání

Hrad Kokořín

Máchův kraj

Kokořín, 277 23

Telefon:+420 315 695 064
E-mail:hradkokorin@seznam.cz
Web:www.hrad-kokorin.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Hrad Kokořín leží na ostrohu pískovcové skály nad Kokořínským dolem, severně od stejnojmenné obce, uprostřed chráněné krajinné oblasti Kokořínsko.
 
 

Hrad Kokořín vznikl počátkem 14. století. V minulosti byl několikrát přestavován až do dnešní romantické podoby. Tvarem hradby připomíná loď, jejíž stožár tvoří kulatá věž. Druhou dominantou hradu je palác, který sloužil jako obytná část. Jeho stěny jsou pokryty malbami s rytířskými motivy. Uvnitř paláce najdeme kopie historického nábytku a exempláře historických zbraní a keramiky. Romantické okolí hradu dalo v minulosti vzniknout mnoha pověstem o loupeživých rytířích a o podivném strážním systému, který tvořila řada do skal vytesaných obydlí.

Co se týká historie hradu, vystřídalo se na něm několik majitelů, kteří o něj však postupně přestali pečovat a v 19. století z něj zbyla jen zřícenina. Až v roce 1895 se hrad vrátil do povědomí širší veřejnosti díky Klubu českých turistů, který představil jeho maketu na Národopisné výstavě v Praze, a zároveň se zasloužil o jeho částečné zpřístupnění. V roce 1896 koupil kokořínské panství včetně zříceniny pan Václav Špaček, šlechtic ze Starburgu. Ten zahájil rozsáhlou rekonstrukci hradu, kterou v roce 1918 dokončil jeho syn Jan. Jednalo se o první komplexně pojatou záchranu středověké zříceniny v Čechách a její zpřístupnění veřejnosti. Po roce 1950, na základě zákonů o pozemkové reformě, přešel hrad do držení státu. Teprve v roce 2006 se hrad vrátil do rukou dědiců rodu Špačků, kteří hodlají navázat na rodovou tradici a nadále zachovat tuto oblíbenou památku pro veřejnost.

Svatby a romantické pobyty - nabídka

Romanticky založené páry mohou na hradě Kokoříně uzavřít civilní sňatek. Svatební obřady se konají v tzv. Brožíkově síni v prvním patře nového paláce. Obřady se na hradě konají od dubna do října.

Otevírací doba

Duben So - Ne 9:00 - 16:00
Květen Út - Ne 9:00 - 15:45
Červen - Srpen Út - Ne 9:00 - 16:45
Září Út - Ne 9:00 - 15:45
Říjen So - Ne 9:00 - 15:45
Listopad - Březen -- zavřeno

V pondělí a den po svátku zavřeno. Listopad - březen zavřeno. Mimo otvírací dobu se lze domluvit se správou hradu na prohlídce pro minimálně deset osob. Vše se musí domluvit v předstihu.

Vstupné

Prohlídkový okruh I. + II.
Plné vstupné:100,00 CZK
Rodinné vstupné:280,00 CZK Max. 2 dospělí a 2 děti
Děti:60,00 CZK děti do 15 let
Studenti:70,00 CZK
Senioři:70,00 CZK
Poznámka:Prohlídka mimo otevírací dobu 200,- Kč.
Prohlídkový okruh II. (výstup na věž)
Plné vstupné:50,00 CZK
Děti:30,00 CZK děti do 15 let
Studenti:50,00 CZK
Senioři:50,00 CZK
hrad Kokořín, autor: Ing. Lenka Pešková

Texty v cizím jazyce: angličtina, němčina, ruština, holandština, francouzština, španělština, italština Služby a vybavení: parkoviště, parkoviště pro autobusy, občerstvení, vstup se psy Hrady a zříceniny hradů: hrady

hrad Kokořín, autor: Ing. Lenka Pešková
Kokořín, autor: Jan Pasler
Kokořín, autor: AZfotky
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load