ENDEPL
Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Vyhledávání

Státní zámek Mnichovo Hradiště

Český ráj

V Lípách 148
Mnichovo Hradiště, 295 01

GSM:+420 724 484 445
E-mail:mnichovohradiste@npu.cz
Web:www.zamek-mnichovohradiste.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Po stopách Albrechta z Valdštejna  Za pověstmi Českého ráje - Vandrovní místo

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.
 
 

Historie zámku je spojena s rodem Valdštejnů, v jejichž majetku byl od roku 1623 až do roku 1945. Do dnešní podoby byl upraven za Arnošta Josefa z Valdštejna v letech 1697 - 1700 italským architektem Markem Antoniem Canevallem, který později přistavěl i další budovy. Sala terrena je dílem Mikuláše Raimimondiho a pochází z roku 1711. V rozsáhlém parku najdeme konírny a zahradní pavilon. Součástí areálu je i kapucínský klášter s kostelem Tří králů a kaple sv. Anny. V kapli jsou uloženy ostatky Albrechta z Valdštejna, vévody frýdlanského, slavného vojevůdce z třicetileté války.

Pro návštěvníky zámku jsou připraveny tří prohlídkové okruhy. První okruh nabízí dobové interiéry, s rozsáhlou sbírkou delfské fajáns, čínského, míšeňského a japonského porcelánu. K vidění je i zajímavá valdštejnská knihovna z Duchcova, kterou v 18.století spravoval známý G. Cassanova. Ve druhém návštěvnickém okruhu je možné shlédnou původní interiéry z 19. století a klasicistní zámecké divadlo, zařízené k příležitosti setkání panovníků Rakouska, Ruska a Pruska na zámku Mnichovo Hradiště v roce 1833, tzv. Svaté aliance, ustanovené po napoleonských válkách na Vídeňském kongresu roku 1815. Nachází se zde dokumenty a dary ze setkání panovníků, sbírky antické keramiky, loveckých a vojenských zbraní, kolekce divadelních kostýmů a rekvizit. Do třetího návštěvnického okruhu je zahrnut kapucínský kostel sv. Tří králů a kaple sv. Anny s náhrobkem a stálou výstavou „Poslední odpočinek Albrechta z Valdštejna“ a lapidáriem pískovcových soch.

V II. patře hlavní budovy zámku se nachází Městské muzeum, které představuje archeologii, národopis, přírodu regionu, historickou lékárnu a model Drábských světniček.

Expozice zámku:
1. okruh - stylové zámecké interiéry s rodovými valdštejnskými sbírkami delfské fajáns, čínského, míšeňského a japonského porcelánu a valdštejnská knihovna z Duchcova, kterou v 18.století spravoval známý G. Cassanova

2. okruh - původní interiéry z 19. století a klasicistní zámecké divadlo, zařízené k příležitosti setkání panovníků Rakouska, Ruska a Pruska na zámku Mnichovo Hradiště v roce 1833, tzv. Svatá aliance,  ustanovené po napoleonských válkách na Vídeňském kongresu roku 1815. Nachází se zde dokumenty a dary ze setkání panovníků, sbírky antické keramiky, loveckých a vojenských zbraní, kolekce divadelních kostýmů a rekvizit.

3. okruhkapucínský kostel sv. Tří králů a kaple sv. Anny s náhrobkem a stálou výstavou „Poslední odpočinek Albrechta z Valdštejna“ a lapidáriem pískovcových soch

4. okruh - pohádkový okruh pro děti s průvodcem v dobovém kostýmu (červenec a srpen – vždy neděle v 10:15 a 10:45) 

Výklad v anglickém i německém jazyce - pouze objednané výpravy.

Popisy exponátů na III. návštěvnickém okruhu v anglickém a německém jazyce.

Texty v anglickém, německém, ruském, polském, holandském, francouzském a italském jazyce jsou k dispozici pouze pro I. okruh.

Texty v anglickém a německém pro II. okruh.

Dovolená s dětmi - nabídka

V červenci a srpnu probíhají na zámku dětské prohlídky s průvodcem v dobovém kostýmu.

Svatby a romantické pobyty - nabídka

Konají se zde svatební obřady.

Dovolená bez bariér - nabídka

Zámek je pro vozíčkáře zcela přístupný pouze s doprovodem (zajišťujícím nejčastěji vynesení a snesení do patra a z patra), na elektrickém vozíku je přístupný pouze zámecký park. V přízemí zámku je bezbariérově přístupná toaleta upravená pro vozíčkáře. Přímo u zámku jsou vyhrazená parkovací místa. Více info naleznete v přiloženém dotazníku.

Český ráj ve filmu a pohádkách

Zámek Mnichovo Hradiště Více

Příloha

Otevírací doba

Duben So - Ne 8:45 - 15:00
Květen - Září Út - Ne 8:45 - 16:00
Říjen So - Ne 8:45 - 15:00

V dubnu a říjnu otevřeno i o státních svátcích. Připadne-li svátek na pondělí, je zavírací den úterý. Pokladna zámku má polední přestávku 12:00 - 12:45. Zámecká zahrada otevřena denně od svítání do setmění.

Vstupné

1. okruh - zámecké interiéry
Plné vstupné:170,00 CZK
Zvýhodněné vstupné:140,00 CZK
Děti:70,00 CZK děti do 18 let
2. okruh - empírové divadlo a interiéry Svatá aliance
Plné vstupné:160,00 CZK
Zvýhodněné vstupné:130,00 CZK
Děti:60,00 CZK děti do 18 let
3. okruh - kostel a kaple sv. Anny
Plné vstupné:100,00 CZK
Zvýhodněné vstupné:80,00 CZK
Děti:40,00 CZK děti do 18 let
4. okruh - dětské prohlídky
Plné vstupné:60,00 CZK
Zámek Mnichovo Hradiště, autor: Pavla Bičíková

Výklad v cizím jazyce: angličtina, němčina Texty v cizím jazyce: angličtina, němčina, polština, ruština, holandština, francouzština, italština Služby a vybavení: parkoviště, parkoviště pro autobusy, stání na kola, bezbariérový přístup

Zámek Mnichovo Hradiště, autor: Pavla Bičíková
zámek MH, autor: Šímová
Zámek Mnichovo Hradiště, autor: Milan Drahoňovský
Zámek Mnichovo Hradiště, autor: Míra Chmela
Zámek Mnichovo Hradiště, autor: Milan Drahoňovský
Zámek Mnichovo Hradiště, autor: Milan Drahoňovský
Zámek Mnichovo Hradiště, autor: Pavla Bičíková
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load