ENDEPL
Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Vyhledávání

Hrad Kost

Český ráj

Podkost 1
Sobotka, 507 43

GSM:+420 607 106 324
+420 721 756 041
E-mail:objednavky-kost@kinsky-dal-borgo.cz
kost@kinsky-dal-borgo.cz
Web:www.kost-hrad.cz
www.kinskycastles.com
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Za pověstmi Českého ráje - Vandrovní místo

Kapacita

Druhy pokojů: apartmá
Hrad Kost je jedním z nejzachovalejších vrcholně gotických hradů v Čechách byl vystavěn polovině 14. století Benešem z Vartemberka. Nachází se asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj.
 
 

Původ hradu se datuje do 14. století, kdy Beneš z Wartenberka nechal postavit dlouhý sál a věž jako obrannou pevnost. Poté se zde vystřídalo několik dalších majitelů. Za Lobkoviců, na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny 16. století vznikla celá jižní část dnešního areálu včetně hospodářských budov s pivovarem. Svoji rezidenční funkci však hrad ztratil roku 1590 s posledním zde bydlícím majitelem Oldřichem Felixem z Lobkovic, dále zde byla již jen správa panství s byty úředníků a dalších zaměstnanců.

Roku 1635 hrad vyhořel a poté dlouho chátral. Později ho koupil rod Netolických. Anna Marie dal Borgo Netolická si vzala Norberta Kinského, jehož potomci jsou dnešními majiteli Kosti. Ti trvale žijí v Itálii a na své panství v Čechách poměrně často jezdí. V České republice funguje společnost Kinský dal Borgo, která veškerý jejich zdejší majetek spravuje.

I přes mnohé přestavby hradu se zachovala jeho původní silueta, které dominují hranolová Bílá věž a menší válcová věž Lidomorka. Součástí areálu hradu Kost je dále původní hradní palác a později vystavěný renesanční Bibrštejnský a Lobkovický palác.

Prohlídka hradu je rozdělena do čtyř okruhů:

1. OkruhHradní paláce (60 min)

Na prohlídkovém okruhu Hradní paláce se seznámíte s osudy majitelů hradu Kost. Budete mít možnost prozkoumat hradní paláce, zbrojnici s kolekcí pušek, pistolí a dalších zbraní, poznáte významné členy rodu Kinských. V rámci prohlídky projdete všechna nádvoří, kapli a černou kuchyni.

2. OkruhStředověká mučírna (60 min)

Právě na tomto okruhu se vrátíte o stovky let zpět. Prohlédnete si funkční gilotinu, klec na čarodějnice nebo palečnici a necháte se vtáhnout do tajů českého hrdelního práva. Projdete všechna hradní nádvoří, kapli, černou kuchyni a přízemí Velké bílé věže s modelem hradu a počítačovou animací jeho vývoje.

3. Okruh: Spojený okruh - celý hrad (110 min)

Projdete hrad křížem krážem. Vyrazte na prohlídku Kosti, která zahrnuje všechna hradní nádvoří, mučírnu, paláce, salla terenu, kapli sv. Anny, černou kuchyni a přízemí Velké bílé věže. Zvažte návštěvu okruhu s malými dětmi – výklad je detailní a cesta dlouhá.

4. OkruhZkrácený okruh - bezbariérový (40 min)

Nemáte-li moc času, tak vyzkoušejte zkrácený okruh, který trvá jen 40 minut, ale rozhodně nepřijdete zkrátka. Provedeme  vás hradními nádvořími, kaplí sv. Anny a přízemím Velké bílé věže.

Poloha: na skalách 4 km severozápadně od Sobotky

Přístup: pěšky po žluté značce od nádraží Libošovice nebo po žluté ze Sobotky


Svatby a romantické pobyty - nabídka

Hrad Kost nabízí své paláce, společenské sály i hradní nádvoří k pořádání svatebních obřadů a následných oslav. Svatba se může odehrávat v Sala terreně, v hradní kapli či obřad pod širým nebem v zahradě u Bibrštejnského paláce.

Dovolená bez bariér - nabídka

Hrad Kost je pro návštěvníky na vozíčku částečně dostupný s pomocí. S asistencí si je možné prohlédnout hradní exteriéry z nádvoří a podívat se také do kaple a pod věž. Do paláců je možné se dostat po vynesení vozíčku do schodů. Bezbariérová toaleta je na parkovišti, které se nachází pod hradem ve vzdálenosti cca 100m.

Kongresová a incentivní turistika - nabídka

Reprezentativní Vartemberský palác se zbrojnicí a prostorným společenským sálem nabízí netradiční prostory pro firemní prezentace, semináře, školení, obchodní jednání, konference či recepce.

Český ráj ve filmu a pohádkách

Interiéry i exteriéry hradu najdete v řadě filmů a pohádek: např. Radůz a Mahulena, S čerty nejsou žerty, O ztracené lásce. Více

Otevírací doba

Duben St - Ne 10:00 - 16:00
Květen - Červen Út - Ne 9:00 - 17:00
Červenec - Srpen Po - Ne 9:00 - 18:00
Září Út - Ne 9:00 - 17:00
Říjen St - Ne 10:00 - 16:00

Poslední prohlídka odchází 1/2 hodiny před uzavírací dobou. Jiný termín je možný po předchozí domluvě.

Vstupné

I. Okruh
Plné vstupné:190,00 CZK
Děti:100,00 CZK děti do 15 let
Studenti:150,00 CZK
Senioři:150,00 CZK
II.Okruh
Plné vstupné:190,00 CZK
Zvýhodněné vstupné:100,00 CZK
Děti:100,00 CZK děti do 15 let
Studenti:150,00 CZK
Senioři:150,00 CZK
III. Okruh
Plné vstupné:250,00 CZK
Děti:100,00 CZK děti do 15 let
Studenti:180,00 CZK
Senioři:180,00 CZK
IV. Okruh
Plné vstupné:120,00 CZK
Děti:60,00 CZK děti do 15 let
Studenti:80,00 CZK
Senioři:80,00 CZK
Hrad Kost, autor: Luděk Antoš

Vybavení ubytování

Cyklisté vítáni: ANO Vybavení: pokoj s vanou / sprchou Vybavení: pokoj s WC Vybavení: TV na pokoji Vybavení: možnost vaření Vybavení: gril, ohniště Vybavení: zahrada, terasa Vybavení: parkoviště Vybavení: zvířata akceptována Vybavení: kreditní karty akceptovány

Výklad v cizím jazyce: angličtina Texty v cizím jazyce: angličtina, němčina, polština, ruština, holandština, francouzština, italština Služby a vybavení: parkoviště, parkoviště pro autobusy, stání na kola, občerstvení, občerstvení, bezbariérový přístup, vstup se psy Hrady a zříceniny hradů: hrady

Hrad Kost, autor: Luděk Antoš
Kost, autor: Václav Bacovský
Hrad Kost, autor: Michal Dědič
Hrad Kost, autor: Michal Dědič
Hrad Kost, autor: Gerald Blondy
Hrad Kost - interiér, autor: Michal Dědič
Hrad Kost - interiér, autor: Michal Dědič
Hrad Kost - interiér, autor: Michal Dědič
Hrad Kost - interiér, autor: Michal Dědič
Hrad Kost - kaple, autor: Michal Dědič
Hrad Kost - mučírna, autor: Michal Dědič
Hrad Kost, autor: Michal Dědič
Hrad Kost, autor: Charousek Pavel
Hrad Kost, autor: Podobský Jakub
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load