ENDEPL
Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Vyhledávání

Novopacko – pro každého něco

Český ráj

Nová Paka je poklidné městečko ležící na půl cesty mezi Krkonošemi a Českým rájem, což návštěvníkům nabízí spoustu možností. A proto ten, kdo si chce opravdu odpočinout a vyhnout se davům, přichází právě sem toulat se tajemnou krajinou blouznivců a spiritistů.
 
 

Kromě klidu tu můžete nalézt poklady v podobě drahých kamenů či majestátních kousků pradávné historie v podobě zkamenělých stromů starých stovky miliónů let. Dominantou Nové Paky je Klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie, ke kterému vás dovede růžencové schodiště z roku 1737. K tomuto místu se váže pověst o nalezení zázračné sošky Panny Marie v nedalekých zlatých dolech ve Stupné. Na uctění její památky byla na místě jednoduché kapličky vystavěna tato krásná barokní stavba – Klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Zájemci o historii se jistě budou chtít zastavit v muzeu či klenotnici nebo si prohlédnout všechna zastavení nově zrestaurované křížové cesty.

Trochu dál, ale stále ještě dost blízko abyste návštěvu stihli za jeden den i pěšky, leží spousta zajímavých míst, která určitě stojí za to. Vydáte-li se západním směrem, dorazíte ke zříceninám hradů Kumburk a Bradlec. Severním směrem leží v lesích ukryté hradiště Levín. Přírodní rezervace Sýkornice a hrad Pecka jsou na východ od Nové Paky. A na jih vyrážejí hledači pastelově zbarvených achátů či ti, kteří chtějí navštívit chráněnou lokalitu Hřídeleckou horku.

A máte-li dost odvahy, můžete se, až dorazíte žízniví z výletu, přesvědčit, zda je pravda to, že z kašny sv. Floriána na náměstí prýští bláznivá voda.

Nová Paka
 
Nová Paka
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2021  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2021
load