ENDEPL
Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Vyhledávání

Na Káčov přes Zásadku a Mohelnici

Český ráj

Středně náročný výlet k čedičovému vrchu Káčov.
 
 

Mnichovo Hradiště – Káčov (po zelené – 2,3 km) – Zásadka (po zelené – 3,4 km) – Mohelnice nad Jizerou – (po zelené – 4,1 km) – Klášter Hradiště nad Jizerou (po modré – 11,6 km) – Mnichovo Hradiště (po modré, po zelené – 13,6 km)

https://mapy.cz/s/nucotuzago

Mnichovo Hradiště 

První zmínka o městě pochází ze 13. století a je spojena s rodem Budovců z Budova. Na začátku 17. století nechal jeden z nejznámějších členů rodu, Václav Budovec z Budova, vybudovat na ostrohu nad městem honosný renesanční zámek, který byl později barokně přestavěn. Po jeho smrti připadlo panství Albrechtu z Valdštejna a ve vlastnictví rodu Valdštejnů zůstal zámek až do roku 1946. V současné době nabízí prohlídku interiérů, unikátního zámeckého divadla z roku 1833, kostela sv. Tří králů a bohatě zdobené kaple sv. Anny s hrobkou Albrechta z Valdštejna. V zámeckém parku se nachází sala terrena z roku 1711 a socha Václava Budovce z Budova od Josefa Bílka a Karla Lidického z roku 1937. V budově zámku je rovněž umístěno městské muzeum, kde je možné vidět expozici archeologie se souborem gotických fragmentů z cisterciáckého kláštera Hradiště, modely Drábských světniček, dřevěné úly z doby kolem roku 1850, modely lidové architektury a výtvarná díla malířů z Mnichova Hradiště a okolí. Mezi další památky města patří barokní kostel sv. Jakuba z roku 1726, novorenesanční radnice či secesní budova pošty.

Káčov

Výrazný zalesněný vrchol sopečného původu Káčov je vysoký 350 metrů. Během věků byla povrchová část sopky erozí zničena a dnes je obnažena pouze přívodní část vulkánu – sopečný komín. Čedič má bizarní tvar a patří k morfologickým dominantám kraje. Z vrchu je krásná vyhlídka na Ještěd, Kozákov, Mužský i Krkonoše.

Zřícenina hradu Zásadka

Původně gotický hrad Zásadka ze 14. století byl později přestavěn na renesanční zámeček, ze kterého však dnes zůstaly jen ruiny. Najdete je na vysokém prudkém břehu nad soutokem Jizery a Mohelky asi 5 km od Mnichova Hradiště. V současném areálu můžete vidět zbytky příkopů, hradeb a zdí zámku. V sezoně vám zdejší hradní pán nabídne občerstvení a výklad o historii místa.


Mohelnice nad Jizerou

V obci Mohelnice nad Jizerou se nachází románský kostelík Narození Panny Marie, jedna z nejstarších staveb regionu. Stavba z kvádříkového zdiva byla založena kolem roku 1160. Zásadní rekonstrukce proběhla v roce 1876, kdy byl vytvořen současný novorománský oltář a obvodové stěny těsně pod úrovní střechy byly vyzdobeny obloučkovým vlysem. V obci najdete také několik roubených chalup na břehu Mohelky, která se za obcí vlévá do Jizery.

Klášter Hradiště nad Jizerou

První písemné zmínky o obci jsou spjaty s existencí zdejšího významného cisterciáckého kláštera. Ten zde vznikl již kolem poloviny 12. století, zřejmě jako jeden z prvních cisterciáckých klášterů v Čechách. Zakladateli kláštera byli členové mocného rodu Markvarticů. Klášter s přilehlou obcí se už ve svém počátku jmenoval Hradiště, oficiální název Klášter Hradiště nad Jizerou patří obci až od roku 1922.

Do majetku kláštera patřilo na sto obcí a měst. V roce 1420 byl však klášter dobyt a poničen husity. Mniši se sice zachránili útěkem na nedaleký Bezděz, ale klášter již nebyl obnoven. V 16. století byl na troskách kláštera vybudován renesanční zámek, který se později stal hospodářským sídlem Valdštejnského panství. V roce 1852 ho Valdštejnové přestavěli na pivovar. Oblíbené pivo se zde vařilo až do roku 2020. Ze staveb původního kláštera se zde dochoval dnes samostatně stojící portál původního kostela s bohatě zdobeným dekorem, který vznikl kolem roku 1260.

zámek Mnichovo Hradiště
 
zámek Mnichovo Hradiště
Masarykovo náměstí - Mnichovo Hradiště
Zásadka, autor: Pavla Bičíková
pohled z Káčova, autor: Pavla Bičíková
kostel Nanebevzetí Panny Marie - Mohelnice nad Jizerou, autor: Pavla Bičíková
Káčov, autor: Jan Mertlík
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2021  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2021
load